Uning jonli efirdagi chiqishi dunyo e'tiborini yana Tehron va Vashington o‘rtasidagi ziddiyatga qaratdi. Tramp shu paytgacha ijtimoiy tarmoqlar va telefon orqali munosabat bildirib kelgan bo‘lsa, bu safar jurnalistlar bilan yuzma-yuz muloqot qildi.
Nutqida u harbiy amaliyotning zarurligini Eronning yadroviy intilishlari va raketa xavfi bilan izohladi. Trampning ta’kidlashicha, Eron Oq uyning ogohlantirishlarini e'tiborsiz qoldirib, Yevropa va Amerikaning asosiy hududlariga yetib boradigan qurollarni yaratish arafasida edi.
Biroq, Reuters agentligi ekspertlari prezidentning bu da’volarini biroz bo‘rttirilgan deb baholamoqda. Razvedka ma'lumotlariga ko‘ra, Eron bunday qudratga kamida 2035-yilda ega bo‘lishi mumkin edi.
Prezident Tramp o‘z ma’muriyati oldiga to‘rtta ustuvor vazifani qo‘ydi: raketa qudratini sindirish, dengiz flotiga zarba berish, yadroviy to‘siq o‘rnatish va moliyaviy blok qo‘yish. Qiziqarli jihati shundaki, Trampning nutqida "rejimni o‘zgartirish" haqida so‘z yo‘qligi Vashingtonning yakuniy maqsadlari hali ham noaniq ekanidan dalolat berishi mumkin.
Urush qancha davom etishi haqidagi savollarga Tramp o‘ziga xos uslubda javob berdi. U 4-5 haftalik muddatni prognoz qilganini, lekin rejadan oldinda ekanliklarini aytdi.
Zarur bo‘lsa, operatsiyani uzoqroq davom ettirishlarini ta’kidladi. Trampning fikricha, AQSHning dunyodagi eng qudratli armiyasi bor va ular albatta g‘alaba qozonishadi.
U Eronga qarshi "katta hujumlar to‘lqini" hali oldinda ekanini, zarurat tug‘ilsa, quruqlik qo‘shinlari kiritishdan ham qaytmasligini aytib o‘tdi. Sizningcha, Donald Tramp aytgan 4-5 haftalik muddatda Yaqin Sharqdagi ushbu mojaroni yakunlashning imkoni bormi?

Глава Белого дома Дональд Трамп впервые с начала обострения ситуации на Ближнем Востоке выступил перед камерами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его выступление в прямом эфире вновь привлекло внимание мира к конфликту между Тегераном и Вашингтоном. Если раньше Трамп выражал свои позиции через социальные сети и по телефону, то на этот раз он общался с журналистами лицом к лицу.
В своей речи он объяснил необходимость военной операции ядерными амбициями Ирана и угрозой ракетных ударов. По словам Трампа, Иран игнорировал предупреждения Белого дома и был на пороге создания оружия, способного достичь основных территорий Европы и Америки.
Однако эксперты агентства Reuters оценивают заявления президента как несколько преувеличенные. Согласно разведданным, Иран мог бы обладать такой мощью не ранее 2035 года.
Президент Трамп поставил перед своей администрацией четыре приоритетные задачи: сломать ракетный потенциал, нанести удар по военно-морскому флоту, установить ядерные ограничения и ввести финансовую блокаду. Интересно, что в речи Трампа не прозвучало слов о «смене режима», что может свидетельствовать о том, что окончательные цели Вашингтона пока остаются неясными.
На вопросы о том, сколько продлится война, Трамп ответил в своем стиле. Он прогнозировал срок в 4-5 недель, но отметил, что они пока опережают план.
При необходимости операцию могут продлить. По мнению Трампа, у США самая мощная армия в мире, и она обязательно одержит победу.
Он заявил, что «волна крупных атак» против Ирана еще впереди и в случае необходимости не откажется от введения сухопутных войск. Как вы думаете, возможно ли завершить этот конфликт на Ближнем Востоке в срок, который назвал Дональд Трамп — 4-5 недель?