O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi bilan telefon orqali suhbatlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu suhbat davomida ular mintaqadagi hozirgi vaziyat haqida fikr almashdilar. Muzokaralar davomida har qanday yangi keskinlashuvning og‘ir gumanitar oqibatlarga va xavfsizlik bilan bog‘liq xavflarning ortishiga olib kelishi mumkinligi ta’kidlandi.
Tomonlar vaziyatni yanada murakkablashtirmaslik muhim ekanligini qayd etdilar. Rasmiy ma’lumotda kelishmovchilik va nizolarni hal qilishning to‘g‘ri yo‘li tinch vositalar orqali amalga oshirilishi kerakligi bildirildi.
Ayniqsa, masalalar muloqot va diplomatiya orqali hal qilinishi zarurligi alohida ta’kidlandi. Shu bilan birga, har ikki tomon mintaqada tinchlikni saqlash va barqarorlikni ta’minlash uchun birgalikda harakat qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Ushbu muloqot mintaqaviy barqarorlik va o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Министры Узбекистана и Ирана обсудили безопасность региона
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе беседы они обменялись мнениями о текущей ситуации в регионе. В ходе переговоров было подчеркнуто, что любое новое обострение может привести к серьёзным гуманитарным последствиям и увеличению рисков, связанных с безопасностью.
Стороны отметили важность недопущения дальнейшего усложнения ситуации. В официальном сообщении говорится, что правильным способом разрешения разногласий и конфликтов должен быть мирный путь.
Особенно было подчеркнуто, что вопросы необходимо решать посредством диалога и дипломатии. При этом обе стороны выразили готовность совместно работать для поддержания мира и обеспечения стабильности в регионе.
Этот диалог стал важным шагом на пути укрепления региональной стабильности и взаимного сотрудничества.