AQSH prezidenti Donald Trampning tashqi ko‘rinishidagi o‘zgarishlar ijtimoiy tarmoqlar va matbuotda katta qiziqish uyg‘otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSH va Eron o‘rtasidagi ziddiyatlar fonida Trampning sog‘lig‘i va jismoniy holati milliy xavfsizlik masalasi sifatida ko‘rilmoqda. Ba’zi kuzatuvchilar bu holatni yuqori stress yoki charchoq belgisi sifatida baholamoqda.
Trampning bo‘ynida katta qizil dog‘ paydo bo‘ldi, ammo aksariyat operatorlar va matbuot vakillari buni ko‘rmagan. Tramp ilgari ham tanasida g‘alati belgilar bilan omma oldida paydo bo‘lgan.
Masalan, 2025 yil 25 dekabrda Rojdestvo marosimida uning bilaklarida ko‘karishlar kuzatilgan edi. Chap qo‘lida ko‘k-qizil gematoma bor edi, o‘ng qo‘ldagi dog‘ tonal krem orqali ham ko‘rinib turardi.
Shunga o‘xshash ko‘karishlar o‘tgan yil noyabr oyida ham kuzatilgan edi. Tramp dog‘larni tonal krem bilan yashirishga harakat qildi.
Amerika prezidenti matbuot xizmati bu dog‘larni Trampning qo‘l siqishlari bilan izohladi. Iyul oyida Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Levitt shifokorlar Trampda surunkali venoz yetishmovchiligini aniqlaganini ma’lum qildi.
Bu kasallik xavfsiz va keng tarqalgan bo‘lib, ayniqsa 70 yoshdan oshgan kishilar orasida uchraydi. Shu bilan birga, chuqur venalar trombozi yoki arterial yetishmovchilik belgilari topilmagan.

Странные отметины на теле Трампа обсуждаются в прессе
Изменения во внешности президента США Дональда Трампа вызвали большой интерес в социальных сетях и прессе. Об этом сообщает Zamin.uz.
На фоне напряжённости между США и Ираном здоровье и физическое состояние Трампа рассматриваются как вопрос национальной безопасности. Некоторые наблюдатели оценивают это состояние как признак высокого стресса или усталости.
На шее Трампа появилась большая красная отметина, однако большинство операторов и представителей прессы её не заметили. Ранее Трамп уже появлялся на публике с необычными отметинами на теле.
Например, 25 декабря 2025 года на рождественской церемонии на его запястьях были видны синяки. На левой руке был сине-красный гематом, а на правой отметина была видна даже через тональный крем.
Похожие синяки наблюдались и в ноябре прошлого года. Трамп пытался скрыть отметины тональным кремом.
Пресс-служба президента США объяснила эти отметины рукопожатиями Трампа. В июле пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт сообщила, что врачи выявили у Трампа хроническую венозную недостаточность.
Это заболевание является безопасным и широко распространённым, особенно среди людей старше 70 лет. При этом признаков тромбоза глубоких вен или артериальной недостаточности не обнаружено.