Bu haqda El Universal gazetasi xabar berdi. Ma'lumotlarga ko'ra, motam korteji 2-mart kuni Xalisko shtati poytaxti Gvadalaxara shahridagi dafn marosimlari byurosidan yo'lga chiqqan.
Qabristonga yetib kelganda orkestr kortejni kuzatib borgan. Dafn marosimi yopiq tarzda o'tkazilgan va jarayon kuchaytirilgan xavfsizlik choralari ostida amalga oshirilgan.
Kortej yo'nalishi va "Resinto de la Pas" qabristoni hududi federal va mintaqaviy kuch tuzilmalari tomonidan qo'riqlangan. Shuningdek, dafn byurosi oldida harbiylar va zirhli texnika navbatchilik qilgani ma'lum qilingan.
Eslatib o'tamiz, Meksika Milliy mudofaa vazirligi 22-fevral kuni "Xalisko yangi avlod karteli" rahbari Ruben Osegera Servantes yo'q qilinganini e'lon qilgandi. Bu voqea Meksikada katta e'tibor qaratgan bo'lib, xavfsizlik choralari yanada kuchaytirilgan.

В Мексике похоронили главаря картеля по прозвищу "Эль Менчо"
В Мексике тело Рубена Осегеры Сервантеса, известного под прозвищем «Эль Менчо», главы «Нового поколения картеля Халиско», было доставлено на кладбище в городе Сапопан штата Халиско. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила газета El Universal. По данным, траурная процессия отправилась 2 марта из бюро похоронных услуг в столице штата Халиско, городе Гвадалахара.
По прибытии на кладбище оркестр сопровождал кортеж. Церемония похорон прошла в закрытом формате и была проведена под усиленными мерами безопасности.
Маршрут кортежа и территория кладбища «Resinto de la Pas» охранялись федеральными и региональными силовыми структурами. Также сообщается, что перед бюро похоронных услуг дежурили военные и бронетехника.
Напомним, что 22 февраля Министерство национальной обороны Мексики объявило о ликвидации главы «Нового поколения картеля Халиско» Рубена Осегеры Сервантеса. Это событие вызвало большой резонанс в Мексике, и меры безопасности были дополнительно усилены.