Tehron universiteti professori Said Muhammad Marandiyning bayonotlari xalqaro jamoatchilikka katta ta'sir ko'rsatdi. Uning fikricha, Vashington va Tel-Aviv o'zlari uchun xavfli bo'lgan vaziyatga tushib qolishdi.
Eronlik ekspertning fikricha, 28-fevralda boshlangan harbiy harakatlar Eron uchun kutilmagan emas edi. Marandiy ta'kidlaganidek, Eron bu to'qnashuvga AQSHning Afg'onistonga kirishi va Tehronni "yovuzlik o'qi" qatoriga qo'shgan davrdan beri tayyorlanib kelmoqda.
Eronning strategik maqsadi Isroilni yo'q qilish emas, balki AQSHga qarshi turishga qaratilgan. Fors ko'rfazi va Hind okeanida AQSHga zarba berish Eronning asosiy rejasidir.
Fors ko'rfazi dunyo neft zaxiralarining 20 foizini tashkil etadi va bu hududda urush boshlanishi global iqtisodiyotga katta zarar yetkazishi mumkin. Marandiyning so'zlariga ko'ra, Eron hozircha eskirgan dron va raketalardan foydalanmoqda, bu esa dushmanning mudofaa tizimlarini charchatish uchun mo'ljallangan taktika.
Eron yaqin orada o'zining zamonaviy qurollarini ishga solishni rejalashtirmoqda. Marandiyning fikricha, AQSH va Isroilning Eronda hokimiyatni almashtirish istagi amalga oshmaydi, chunki Tehronning yer osti bazalari va arsenalida hali ko'plab sirlar mavjud.

Иран раскрыл свой стратегический план против США
Заявления профессора Тегеранского университета Саида Мухаммада Маранди оказали большое влияние на международное сообщество. По его мнению, Вашингтон и Тель-Авив оказались в опасной для себя ситуации.
По мнению иранского эксперта, военные действия, начавшиеся 28 февраля, не стали неожиданностью для Ирана. Как подчеркнул Маранди, Иран готовился к этому столкновению с тех пор, как США вошли в Афганистан и включили Тегеран в список «оси зла».
Стратегическая цель Ирана — не уничтожение Израиля, а противостояние США. Основной план Ирана — нанести удар по США в Персидском заливе и Индийском океане.
Персидский залив содержит 20 процентов мировых запасов нефти, и начало войны в этом регионе может нанести серьезный ущерб глобальной экономике. По словам Маранди, Иран пока использует устаревшие дроны и ракеты, что является тактикой, направленной на утомление систем обороны противника.
Иран планирует в ближайшее время задействовать свое современное вооружение. По мнению Маранди, желание США и Израиля сменить власть в Иране не осуществится, так как подземные базы и арсеналы Тегерана содержат еще много тайн.