O‘zbekistonning Isroildagi elchixonasi 2026-yil 4-mart holatiga ko‘ra, Isroil hududiga qilingan raketa hujumlari natijasida O‘zbekiston fuqarolari zarar ko‘rmaganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda elchixona matbuot xizmati axborot berdi. Rasmiy ma’lumotda elchixona vaziyatni doimiy ravishda kuzatib borayotgani aytilgan.
Shuningdek, elchixona xodimlari Isroilning tegishli davlat organlari bilan muntazam aloqada ekani qayd etilgan. Elchixona ma’lumotiga ko‘ra, 28-fevraldan beri "Ishonch telefoni" va elektron pochta orqali Isroilda bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolaridan turli konsullik masalalari bo‘yicha murojaatlar kelib tushgan.
Xavfsizlik holati yomonlashayotganini inobatga olib, elchixona vatandoshlarimizga konsullik bo‘limiga faqat zarur ehtiyoj bo‘lganda murojaat qilishni tavsiya etmoqda. Zaruratsiz hollarda konsullikka tashrif buyurishdan tiyilish so‘ralgan.

Узбекистанцы не пострадали в нападениях в Израиле
Посольство Узбекистана в Израиле по состоянию на 4 марта 2026 года сообщило, что в результате ракетных обстрелов территории Израиля граждане Узбекистана не пострадали. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила пресс-служба посольства. В официальном заявлении говорится, что посольство постоянно отслеживает ситуацию.
Также отмечается, что сотрудники посольства находятся в регулярном контакте с соответствующими государственными органами Израиля. По информации посольства, с 28 февраля по «горячей линии» и электронной почте поступают обращения от граждан Узбекистана, находящихся в Израиле, по различным консульским вопросам.
Учитывая ухудшение ситуации с безопасностью, посольство рекомендует нашим соотечественникам обращаться в консульский отдел только при необходимости. Просьба воздерживаться от посещения консульства без крайней нужды.