AQSH va Ekvador qurolli kuchlari Ekvador hududida narkokartellarga qarshi birgalikda harbiy operatsiyalarni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda AQSH Qurolli kuchlarining Janubiy qo‘mondonligi ma’lumot berdi. Qo‘mondonlikning rasmiy sahifasida e’lon qilingan xabarga ko‘ra, 3-mart kuni AQSH va Ekvador qurolli kuchlari Ekvadorda "terrorchilik tashkiloti" sifatida ro‘yxatga olingan guruhlarga qarshi harakatlarni amalga oshirgan.
Ushbu bayonotda Lotin Amerikasi va Karib dengizi mintaqasidagi hamkorlarning narkoterrorizmga qarshi kurashdagi birgalikdagi sa’y-harakatlari ta’kidlangan. Rasmiy ma’lumotda operatsiyalarning ko‘lami va aniq yo‘nalishlar haqida batafsil ma’lumot berilmagan.
Shuningdek, qo‘mondonlik bu harakatlarni mintaqadagi xavfsizlik hamkorligining namunasi sifatida ko‘rsatgan. Avvalroq AQSH Venesuela, Kolumbiya va Meksikadagi narkokartellarga qarshi turli operatsiyalar o‘tkazgani haqida ham xabarlar tarqalgan edi.

США и Эквадор начали военную операцию против наркокартелей
Вооружённые силы США и Эквадора начали совместные военные операции против наркокартелей на территории Эквадора. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Южном командовании Вооружённых сил США. Согласно сообщению, опубликованному на официальной странице командования, 3 марта вооружённые силы США и Эквадора провели действия против группировок, зарегистрированных в Эквадоре как «террористические организации».
В заявлении подчёркивается совместные усилия партнёров из Латинской Америки и Карибского региона в борьбе с наркотерроризмом. В официальной информации не приводится подробностей о масштабах и конкретных направлениях операций.
Также командование представило эти действия как пример сотрудничества в области безопасности в регионе. Ранее сообщалось, что США проводили различные операции против наркокартелей в Венесуэле, Колумбии и Мексике.