Yaponiyada "Tobutda meditatsiya" tez ommalashmoqda
Endilikda ba'zi insonlar hayot haqida chuqurroq o'ylash, ruhiy yengillik his qilish va o'zlarini qayta tiklash maqsadida tobut ichida meditatsiya qilishni boshlashdi. Bu haqda New York Post ma'lumot bergan.
"Tobutda yotish" deb nomlangan bu xizmat dastlab Chiba prefekturasidagi dafn marosimi uyi tomonidan taklif qilingan edi. Biroq bu g'oya odamlar orasida katta qiziqish uyg'otgach, tez orada boshqa hududlarda ham tarqaldi.
Amaliyotning asosiy maqsadi – inson o'limni ramziy ma'noda his qilib, hayotga boshqacha nazar bilan qarashi. Qatnashchilar taxminan 30 daqiqa davomida tobut ichida yotadilar: sukutda, xotirjam holda dam olib, o'z hayotlaridagi muhim qarorlar va qadriyatlar haqida o'ylaydilar.
Tokiodagi ba'zi markazlar esa bundan ham yumshoqroq formatni taklif etmoqda: meditatsiya uchun maxsus tayyorlangan, qulay dizayndagi "yoqimli tobutlar". Mijozlar o'z xohishlariga ko'ra, tobut eshigini ochiq yoki yopiq qoldirishlari, sokin musiqa tinglashlari, shiftidagi videoni tomosha qilishlari yoki umuman to'liq jimlikda qolishlari mumkin.
Mutaxassislar bu tendensiyani yaponlarning "kuyo" an'anasi bilan uyg'unligini ta'kidlashmoqda. Ushbu marosim va xotira tadbirlari insonlarga hayotning o'tkinchi ekanligini eslatish, bugungi kunni qadrlashga undashga qaratilgan.
Loyiha mualliflari ham maqsad odamlarni qo'rqitish emas, balki hayotni chuqurroq tushunishga va qadrlashga undash ekanini alohida ta'kidlashgan.

В Японии быстро набирает популярность «медитация в гробу»
В Японии быстро набирается популярность новый способ отдыха, который удивляет людей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь некоторые люди начали медитировать в гробу, чтобы глубже задуматься о жизни, почувствовать душевное облегчение и восстановить себя. Об этом сообщает New York Post.
Услуга под названием «лежание в гробу» изначально была предложена похоронным домом в префектуре Тиба. Однако, когда эта идея вызвала большой интерес среди людей, она быстро распространилась и в других регионах.
Основная цель практики — чтобы человек символически почувствовал смерть и посмотрел на жизнь под другим углом. Участники лежат в гробу примерно 30 минут: в тишине, спокойно отдыхая и размышляя о важных решениях и ценностях своей жизни.
Некоторые центры в Токио предлагают ещё более мягкий формат: «приятные гробы», специально подготовленные для медитации и удобного дизайна. Клиенты могут по своему желанию оставить крышку гроба открытой или закрытой, слушать спокойную музыку, смотреть видео на потолке или полностью находиться в тишине.
Специалисты подчёркивают, что эта тенденция гармонирует с японской традицией «куё». Эти церемонии и памятные мероприятия направлены на то, чтобы напомнить людям о преходящести жизни и побудить ценить сегодняшний день.
Авторы проекта также особо отметили, что цель не в том, чтобы пугать людей, а в том, чтобы побудить глубже понять и ценить жизнь.