Gideon Lastig, Isroilning O‘zbekistondagi elchisi, mamlakati nega AQSH bilan birga Eronga qarshi harakat qilayotganiga aniqlik kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Elchi ta'kidlashicha, so‘nggi bir yil davomida Eron o‘z yadroviy salohiyatini tez sur'atlarda oshirish va ballistik raketalar ishlab chiqarish hajmini kengaytirish ustida tinimsiz ish olib borgan. Bu harbiy imkoniyatlar maxsus yer osti inshootlariga ko‘chirilmoqda.
Ushbu obyektlar zarba berish qiyin bo‘lgan, yuqori darajada himoyalangan va deyarli daxlsiz hududlar hisoblanadi. Elchining aytishicha, oxirgi 48 soat ichida Eron faqat Isroilga emas, balki mintaqadagi boshqa davlatlarga ham raketa salohiyatidan foydalangan.
Xususan, Fors ko‘rfazidagi arab davlatlari ham nishonga olingan. "So‘nggi ikki kun ichida Eron kamida yetti davlatga zarba berdi.
Bu esa raketa imkoniyatlarining haqiqiy tahdid ekanini ko‘rsatib turibdi", — dedi elchi. Shuningdek, u vaziyatga Hizbulloh ham aralashganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Livanda faoliyat yurituvchi ushbu guruh Isroilga qarshi hujum qilishga qaror qilgan. "Afsuski, Livandagi Hizbulloh o‘zini Livan xalqining himoyachisi sifatida ko‘rsatsa-da, aslida u Erondagi oyatullohlar rejimi qo‘lidagi vosita, ya’ni siyosiy va harbiy qurol vazifasini bajarmoqda", — dedi Isroil elchisi.

Гидеон Ластиг, посол Израиля в Узбекистане, разъяснил, почему его страна действует против Ирана вместе с США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Посол подчеркнул, что в течение последнего года Иран неустанно работал над быстрым увеличением своего ядерного потенциала и расширением производства баллистических ракет. Эти военные возможности перемещаются в специальные подземные сооружения.
Эти объекты являются труднодоступными для ударов, высокозащищёнными и практически неприкосновенными территориями. По словам посла, за последние 48 часов Иран использовал ракетный потенциал не только против Израиля, но и против других стран региона.
В частности, были поражены арабские государства Персидского залива. "За последние два дня Иран нанес удары по как минимум семи странам.
Это показывает, что ракетные возможности представляют реальную угрозу", — сказал посол. Также он отметил вмешательство движения Хезболла в ситуацию.
По его словам, эта группа, действующая в Ливане, решила атаковать Израиль. "К сожалению, хотя Хезболла в Ливане позиционирует себя как защитник ливанского народа, на самом деле она является инструментом режима аятолл в Иране, выполняя политическую и военную функцию", — сказал посол Израиля.