Moskvada bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi uchrashuv Yaqin Sharqdagi voqealar soyasida qolgan bo‘lsa-da, Yevropa siyosati uchun muhim o‘zgarishlarni yuzaga keltirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Vengriya tashqi ishlar vaziri Peter Siyyarto o‘rtasidagi muloqotda inson taqdiri va energetika xavfsizligi asosiy mavzular sifatida muhokama qilindi. Ushbu murakkab siyosiy jarayon tafsilotlarini Zamin.uz o‘rgandi.
Chorshanba kuni Kremlda o‘tkazilgan muzokaralar kutilmagan insonparvarlik qadamidan boshlandi. Putin Ukraina fuqaroligiga ega bo‘lgan, aslida vengr millatiga mansub ikki nafar harbiy asirni Vengriyaga topshirdi.
Rossiya prezidenti ushbu shaxslar Ukraina tomonidan majburan frontga safarbar etilganini ta’kidladi. Siyyartoning iltimosiga javoban, Putin qisqa va lo‘nda javob berdi: “Marhamat, ularni olib ketishingiz mumkin.” Endilikda, sobiq asirlar vazirning shaxsiy samolyotida Budapeshtga yo‘l olishdi.
Bu voqeadan bir kun avval Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban Putin bilan telefon orqali bog‘lanib, aynan shu masalani ko‘targan edi. Putin Vengriyaning urush masalasidagi mustaqil va muvozanatli pozitsiyasini yuqori baholab, Budapeshtni mojaroni tinch yo‘l bilan hal etish tarafdori sifatida maqtadi.
Viktor Orban Kremlning Yevropadagi eng yaqin va ishonchli hamkori bo‘lib qolmoqda. U G‘arb sanksiyalariga ochiqchasiga qarshi chiqib, Rossiyadan energiya resurslarini sotib olishda davom etmoqda.
Ekspertlar fikricha, Budapesht shu yo‘l bilan Rossiyaning harbiy byudjetiga bilvosita hissa qo‘shmoqda. Peter Siyyarto uchrashuvda Rossiyadan energiya ta’minoti bo‘yicha qat’iy kafolatlar so‘radi.
Putin Rossiya o‘z majburiyatlariga sodiq qolishini bildirdi, biroq tranzit masalalari faqat Moskvaga bog‘liq emasligini eslatdi. Ko‘rinib turibdiki, asirlarning ozod qilinishi shunchaki insoniylik emas, balki katta siyosiy savdoning bir qismidir.
Vengriya va Ukraina o‘rtasidagi iqtisodiy va siyosiy keskinlik esa yangi bosqichga chiqmoqda. Sizningcha, asirlarning qaytarilishi Vengriyaning Ukrainaga nisbatan pozitsiyasini yumshatadimi yoki neft va kreditlar bilan bog‘liq nizo yanada chuqurlashadimi?

Встреча Путина и Сийярто: обсуждение энергетики и судьбы человека
Высокопоставленная встреча в Москве, несмотря на то, что она прошла в тени событий на Ближнем Востоке, привела к важным изменениям в европейской политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе диалога между президентом России Владимиром Путиным и министром иностранных дел Венгрии Петером Сийярто основными темами обсуждения стали судьба людей и энергетическая безопасность. Детали этого сложного политического процесса изучил Zamin.uz.
Переговоры, состоявшиеся в среду в Кремле, начались с неожиданного гуманитарного шага. Путин передал Венгрии двух военнопленных, имеющих украинское гражданство, но фактически принадлежащих к венгерской национальности.
Президент России подчеркнул, что эти лица были принудительно мобилизованы на фронт Украиной. В ответ на просьбу Сийярто Путин кратко и ясно сказал: «Пожалуйста, вы можете забрать их». Теперь бывшие пленники отправились в Будапешт на личном самолёте министра.
За день до этого премьер-министр Венгрии Виктор Орбан связался с Путиным по телефону и поднял именно этот вопрос. Путин высоко оценил независимую и сбалансированную позицию Венгрии по вопросу войны, похвалив Будапешт как сторонника мирного разрешения конфликта.
Виктор Орбан остаётся самым близким и надёжным партнёром Кремля в Европе. Он открыто выступает против западных санкций и продолжает закупать энергетические ресурсы у России.
По мнению экспертов, таким образом Будапешт косвенно способствует военному бюджету России. Петер Сийярто на встрече потребовал от России жёстких гарантий по поставкам энергии.
Путин заявил, что Россия останется верна своим обязательствам, однако напомнил, что вопросы транзита зависят не только от Москвы. Очевидно, что освобождение пленных — это не просто акт гуманности, а часть крупной политической сделки.
Экономическое и политическое напряжение между Венгрией и Украиной выходит на новый уровень. Как вы считаете, смягчит ли возвращение пленных позицию Венгрии по отношению к Украине или же конфликт, связанный с нефтью и кредитами, углубится?