Yaqin Sharqda sodir bo'lgan qurolli to'qnashuvlar yana bir qayg'uli voqeani ochdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron janubidagi Minob shaharchasida yuz bergan fojiali hodisa xalqaro hamjamiyatni larzaga soldi. Amerika va Isroilning harbiy harakatlari boshlanishi bilan birga, birinchi kunidayoq boshlang‘ich maktabga berilgan zarba yuzlab begunoh bolalarning hayotiga zomin bo‘ldi.
Ushbu voqea Oq uyning noaniq bayonotlari bilan bir qatorda tahlil qilinmoqda. Eron davlat ommaviy axborot vositalari va tibbiyot rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, Minobdagi «Shajarayi Toyyiba» qizlar maktabiga berilgan havo zarbasi natijasida kamida 175 kishi halok bo‘lgan.
Qurbonlarning aksariyati boshlang‘ich sinf o‘quvchilari ekanligi achinarlidir. Minobda motam holati hukmron.
Shaharning chetidagi qabristonda qator qabrlar qazilmoqda. Bu voqea urush boshlanganidan beri tinch aholi orasidagi eng katta yo‘qotish sifatida qayd etildi.
Oq uy va AQSH Mudofaa vazirligi ushbu voqea yuzasidan aniq bayonot berishdan qochmoqda. 4-mart kuni o‘tkazilgan brifinglarda rasmiylar bir xil javoblarni berdi.
Oq uy so‘zchisi Karolin Levittning so‘zlariga ko‘ra, bu voqeaga Amerika aloqasi yo‘q. Mudofaa vaziri Pit Hegset esa vaziyatni o‘rganish davom etayotganini ta’kidladi.
YUNESKO ushbu hujumni xalqaro humanitar huquqning qo‘pol buzilishi deb baholadi va maktablar daxlsizligini eslatdi. Oq uy esa buni Eronning "targ‘iboti" deb atamoqda.
Karolin Levitt jurnalistlarni Eronning propagandasiga uchmaslikka chaqirdi. Hozirgi kunga qadar maktabga kim zarba bergani — AQSH yoki Isroil kuchlari — rasman tasdiqlanmagan.
Ammo 175 nafar qurbonning yaqinlari va xalqaro hamjamiyat hali ham aniq javob kutmoqda. Zamonaviy razvedka imkoniyatlari yuqori bo'lgan davrda bu voqeani tezda aniqlab bo'lmasligi haqiqatmi yoki bu siyosiy o'yinmi, degan savollar dolzarb bo'lib qolmoqda.

Вооружённые столкновения на Ближнем Востоке вновь открыли ещё одну трагическую страницу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Трагический инцидент в городке Миноб на юге Ирана потряс международное сообщество. С началом военных действий США и Израиля уже в первый день воздушный удар по начальной школе стал причиной гибели сотен невинных детей.
Это событие анализируется наряду с неопределёнными заявлениями Белого дома. По данным иранских государственных СМИ и официальных медицинских источников, в результате воздушного удара по женской школе «Шаджараи Тоййиба» в Минобе погибло не менее 175 человек.
Особенно прискорбно, что большинство жертв — ученики начальных классов. В Минобе объявлен траур.
На окраине города на кладбище вырываются ряды могил. Это событие зафиксировано как самые крупные потери среди мирного населения с начала войны.
Белый дом и Министерство обороны США избегают давать чёткие заявления по этому инциденту. На брифингах 4 марта официальные лица давали одинаковые ответы.
По словам пресс-секретаря Белого дома Кэролайн Левитт, Америка не причастна к этому событию. Министр обороны Пит Хегсет подчеркнул, что расследование продолжается.
ЮНЕСКО оценила этот удар как грубое нарушение международного гуманитарного права и напомнила о неприкосновенности школ. Белый дом же называет это «пропагандой» Ирана.
Кэролайн Левитт призвала журналистов не поддаваться иранской пропаганде. До настоящего времени официально не подтверждено, кто именно нанес удар по школе — силы США или Израиля.
Однако родственники 175 погибших и международное сообщество всё ещё ждут чётких ответов. В эпоху современных разведывательных возможностей остаётся актуальным вопрос: действительно ли невозможно быстро установить обстоятельства этого события или это политическая игра.