Hind okeanida Eron fregati cho'kdi: AQSH ishtiroki aniqlandi
Yaqin Sharqda davom etayotgan qurolli to‘qnashuvlar endi quruqlikdan tashqari, ochiq okeanlarda ham jiddiy tus olmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hind okeanidagi so‘nggi voqea Eron harbiy-dengiz kuchlari uchun katta yo‘qotish bo‘ldi. AQSH va Isroilning Eronga qarshi harbiy amaliyotining beshinchi kunida Shri-Lanka sohillarida Eronning faxriga aylangan IRIS Dena fregati suv ostiga cho‘kdi.
AQSH Mudofaa vazirligi rahbari Pit Hegset bu voqeani maxsus brifingda e’lon qildi. Unga ko‘ra, Amerika suvosti kemasi Eron fregatini aniq nishonga olib, uni cho‘ktirgan.
Pentagon rahbari Eron flotining jang qobiliyatini yo‘qotganini ta’kidladi. Eronning qimmatbaho loyihalaridan biri — general Qosim Sulaymoniy sharafiga nomlangan raketa katamaraniga ham zarba berildi.
Shri-Lanka harbiy-dengiz kuchlari voqea joyida qutqaruv ishlarini olib bormoqda. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 87 kishi halok bo‘lgan, 32 dengizchi qutqarilgan.
Kema bortida jami 180 kishi bo‘lgani aytilmoqda. AQSH va Isroilning hujumlari Eronning yadroviy dasturini yo‘q qilishga qaratilgan.
Eron ichkarisida halok bo‘lganlar soni 787 nafarga yetgan. Tehron Isroil va Fors ko‘rfazidagi AQSH bazalariga raketa hujumlarini amalga oshirdi.
Eron rasmiylari arab qo‘shnilari bilan emas, aynan Amerika harbiy obyektlari bilan urishayotganini ta’kidlamoqda. Bu voqealar mintaqadagi kuchlar muvozanatini butunlay o‘zgartirishi mumkin.

Фрегат Ирана затонул в Индийском океане: подтверждено участие США
Вооружённые столкновения, продолжающиеся на Ближнем Востоке, теперь приобретают серьёзный характер не только на суше, но и в открытых океанах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Последний инцидент в Индийском океане стал большой потерей для военно-морских сил Ирана. На пятый день военной операции США и Израиля против Ирана у берегов Шри-Ланки затонул фрегат IRIS Dena, ставший гордостью Ирана.
Глава Министерства обороны США Пит Хегсет объявил об этом на специальном брифинге. По его словам, американская подводная лодка точно поразила и потопила иранский фрегат.
Глава Пентагона подчеркнул, что иранский флот потерял боеспособность. Также был нанесён удар по ракетному катамарану, названному в честь генерала Касима Сулеймани — одного из дорогих проектов Ирана.
Военно-морские силы Шри-Ланки проводят спасательные работы на месте происшествия. По последним данным, погибло 87 человек, спасены 32 моряка.
Сообщается, что на борту корабля находились всего 180 человек. Атаки США и Израиля направлены на уничтожение ядерной программы Ирана.
Число погибших внутри Ирана достигло 787 человек. Тегеран осуществил ракетные удары по базам США в Израиле и Персидском заливе.
Официальные лица Ирана подчёркивают, что они ведут боевые действия не с арабскими соседями, а именно с американскими военными объектами. Эти события могут полностью изменить баланс сил в регионе.