G'arb tahlilchilari va xalqaro ommaviy axborot vositalarida Eron atrofidagi vaziyat yangi yo'nalishga kirgani haqida ko'p bahslar paydo bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning fikriga ko'ra, AQSH va Isroil zarbalaridan keyin Eron rejimi tez orada inqirozga uchraydi, degan taxminlar o'zini oqlamagan. Kutilgan ommaviy noroziliklar o'rniga Tehron xavfsizlik tizimi yanada mustahkamlandi, razvedka va qarshi razvedka faoliyati kuchaytirildi.
Reuters va boshqa manbalarda Eronda "Mossad bilan bog'liq" shaxslar qo'lga olingani haqida xabarlar ham tilga olinmoqda. Eron oliy rahbari Ali Xomanaiy o'limi haqidagi xabarlarga qaramay, davlat mexanizmi to'xtamagan.
Reutersning so'nggi ma'lumotlariga ko'ra, Tehronda vorislik va xavfsizlik masalalari bo'yicha jarayonlar davom etmoqda. Ommaviy tadbirlar xavf omillari sabab qayta ko'rib chiqilmoqda.
Financial Times manbasiga tayanib, Eronda "oldindan tasdiqlangan strategiya" ishga tushirilgani haqida yozdi. Bu strategiya AQSH va Isroil bilan to'qnashuvni butun Yaqin Sharq maydoniga kengaytirishni ko'zlaydi.
Energetika infratuzilmasiga zarbalar va xavfsizlik tavakkali orqali Fors ko'rfazi mamlakatlaridagi investitsiya muhitiga salbiy ta'sir ko'rsatish rejalashtirilgan. Bu esa Vashingtonga nisbatan siyosiy bosimni oshirishi mumkin.
Rahbariyat va generallar halok bo'lgan holatda ham ayrim bo'linmalar avtonom harakat qilishiga mo'ljallangan taktika ham mavjud. Bu qaror qabul qilish zanjiri uzilib qolgan taqdirda ham qarshilik davom etishini ta'minlash uchun tizim moslashtirilgan bo'lishi mumkin.
Bunday baholarning barchasi manbaga tayangan talqin ekanini unutmaslik kerak. Real maydonda esa har bir qadam yanada xavfliroq eskalatsiyaga olib borishi mumkin.
Urush fronti kengaygan taqdirda, bu nafaqat Eron va Isroil, balki butun mintaqada xavfsizlik va iqtisodiy barqarorlikka salbiy ta'sir qiladi. Reuters ham mojaro kengayib borayotgani va mintaqada keskinlik oshganini yoritmoqda.
Xulosa shuki, agar Financial Times tasvirlagan strategiya amalga oshsa, bu uzoqqa cho'zilishi mumkin bo'lgan bosim o'yini bo'ladi. Har ikki tomon uchun eng katta xavf nazoratdan chiqishidir.

В западных аналитических кругах и международных СМИ появилось много обсуждений о том, что ситуация вокруг Ирана вступила в новое русло. Об этом сообщает Zamin.uz.
По их мнению, предположения о скором крахе иранского режима после ударов США и Израиля не оправдались. Вместо ожидаемых массовых протестов система безопасности Тегерана была значительно усилена, разведывательная и контрразведывательная деятельность активизирована.
В сообщениях Reuters и других источников также упоминается о задержании в Иране лиц, связанных с "Моссадом". Несмотря на сообщения о смерти верховного лидера Ирана Али Хаменеи, государственный механизм не остановился.
По последним данным Reuters, в Тегеране продолжаются процессы, связанные с вопросами наследования и безопасности. Массовые мероприятия пересматриваются из-за факторов риска.
Ссылаясь на источник Financial Times, сообщается о запуске в Иране "предварительно утвержденной стратегии". Эта стратегия предусматривает расширение конфликта с США и Израилем на весь регион Ближнего Востока.
Планируется нанесение ударов по энергетической инфраструктуре и создание рисков для безопасности, что негативно скажется на инвестиционном климате стран Персидского залива. Это может усилить политическое давление на Вашингтон.
Существует также тактика, предусматривающая автономные действия отдельных подразделений даже в случае гибели руководства и генералов. Эта система может быть адаптирована для обеспечения продолжения сопротивления при разрыве цепочки принятия решений.
Важно помнить, что все эти оценки основаны на интерпретациях источников. В реальности каждый шаг может привести к более опасной эскалации.
В случае расширения фронта войны это негативно скажется не только на Иране и Израиле, но и на безопасности и экономической стабильности всего региона. Reuters также освещает расширение конфликта и рост напряженности в регионе.
Вывод таков: если стратегия, описанная Financial Times, будет реализована, это станет затяжной игрой давления. Наибольшую опасность для обеих сторон представляет выход ситуации из-под контроля.