Amerika va Isroil Eronni bombardimon qilishda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Urushning birinchi kunidayoq Eron rahbari o‘ldirilgani haqida xabarlar tarqaldi, lekin bu urushning tugagani emas edi. Eron qarshilik ko‘rsatishda davom etmoqda, ko‘chalarda hukumatni ag‘darishga qaratilgan ommaviy harakatlar kuzatilgani yo‘q, Tehron ham tezda qulamadi.
Ikki ittifoqchi, Amerika va Isroil, birgalikda harakat qilayotgan bir paytda, Eronning ittifoqchilari qayerda? Rossiya Ukrainaga qarshi urushni boshlaganida Eron unga qurol yetkazib bergan, amalda harbiy hamkorga aylangan edi.
Endi esa Moskva Eronga yordam berishga shoshilmayapti. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuning bayonoti diqqatga sazovor.
U va Tramp dunyoni qutqarayotganini aytib, Eron yadro quroliga ega bo‘lsa, insoniyatga xavf tug‘dirishini ta'kidladi. Bu gaplar real siyosatdan ko‘ra, xayoliy ssenariyga o‘xshaydi.
2022 yil fevralda Rossiya Ukrainaga hujum qilganida, Eron unga qurol yetkazib bergan edi. Bugun ham Eronning Shahed dronlari bilan Rossiya Ukrainaga hujum qilmoqda.
Biroq, hozir Eron o‘zi yordamga muhtoj bo‘lib qoldi. Bu safar vaziyat jiddiyroq: Rossiya hujum uchun qurol izlagan bo‘lsa, Eron mudofaa uchun yordamga zarur.
Biroq, Rossiya tomonidan Eronga sezilarli yordam ko‘rinmayapti. Na qurol, na diplomatik himoya, na jiddiy tashabbus.

Америка и Израиль продолжают бомбардировать Иран
Уже в первый день войны появились сообщения об убийстве лидера Ирана, но это не означало окончания конфликта. Иран продолжает оказывать сопротивление, массовых акций с целью свержения правительства на улицах не наблюдается, и Тегеран не пал быстро.
Два союзника, Америка и Израиль, действуют совместно, а где союзники Ирана? Когда Россия начала войну против Украины, Иран поставлял ей оружие и фактически стал военным партнером.
Теперь же Москва не спешит помогать Ирану. Заявление премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху заслуживает внимания.
Он и Трамп утверждают, что спасают мир, подчеркивая, что если у Ирана появится ядерное оружие, это станет угрозой для человечества. Эти слова скорее напоминают фантастический сценарий, чем реальную политику.
В феврале 2022 года, когда Россия напала на Украину, Иран поставлял ей оружие. Сегодня Россия атакует Украину с помощью иранских дронов Shahed.
Однако сейчас сам Иран нуждается в помощи. На этот раз ситуация серьезнее: если Россия искала оружие для нападения, то Ирану нужна помощь для обороны.
Тем не менее, со стороны России заметной помощи Ирану не видно. Ни оружия, ни дипломатической защиты, ни серьезных инициатив.
Есть лишь выраженная по телефону солидарность. В некоторых разговорах сообщается, что Путин критиковал некоторые действия Ирана.