Kreml atrofidagi mafkuraviy doiralar Tehrondagi inqirozga oddiygina "mintaqadagi ittifoqchi zaiflashmoqda" deb qarashdan ko‘ra, kengroq xavotir bilan yondashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular Erondagi vaziyat bir kun kelib Rossiyaga ham ta’sir qilishi mumkinligini muhokama qilmoqda. Prezident Putinning Eron oliy rahbariga qilingan suiqasdni keskin qoralashi ham shu xavotirning bir qismi sifatida ko‘rilmoqda.
Kun.uz saytining "Geosiyosat" dasturida siyosatshunoslar Rossiyaning bu masalaga munosabati va uning sabablarini tahlil qilishdi. Kamoliddin Rabbimovning ta'kidlashicha, Putinning bu boradagi pozitsiyasi yangilik emas.
2025-yilda jurnalistlar bilan uchrashuvda unga "agar imom Xomanaiy AQSH yoki Isroil tomonidan o‘ldirilsa, qanday baholaysiz?" degan savol berilganida, Putin buni izohlashni xohlamasligini bildirgan. Rabbimovga ko‘ra, Putinning dunyoqarashida urush mumkin, lekin davlat rahbarini nishonga olish qabul qilib bo‘lmaydigan chiziq.
Bu nuqtayi nazardan, Eron rahbariyatiga nisbatan tahdidlar Kreml uchun shunchaki tashqi siyosat masalasi emas, balki "ertaga kimga navbat?" degan savolni uyg‘otuvchi hodisa. Aleksandr Duginning "agar Eron yiqilsa, keyin Rossiya navbatda" degan ogohlantirishi ham bu fikrni tasdiqlaydi.
Dugin rasmiy lavozimda bo‘lmasa-da, Kreml atrofidagi mafkuraviy muhitga yaqin shaxs sifatida tanilgan. Mintaqaviy manfaatlar nuqtai nazaridan Eronning zaiflashuvi Isroil uchun qulay, chunki Tel-Aviv Tehronni asosiy xavfsizlik tahdidi sifatida ko‘radi.
Global miqyosda esa AQSH va Xitoy raqobati kuchaygan bir paytda, Rossiya va Eron Pekin uchun muhim hamkorlar sanaladi. Kuba va Venesueladagi iqtisodiy qiyinchiliklar ham bu kontekstda e’tiborga olinmoqda.
Asosiy muammo shundaki, Rossiya Eronni to‘liq qo‘llab-quvvatlashga qodir emas, lekin vaziyatni bezovtalik bilan kuzatmoqda. Ukrainadagi urush Rossiya resurslarini cheklagan, yangi geosiyosiy silkinish esa Kreml uchun yana bir qiyin vaziyatni anglatadi.

Россия обеспокоена кризисом в Иране: какова позиция Путина?
Идеологические круги вокруг Кремля относятся к кризису в Тегеране не просто как к ослаблению союзника в регионе, а с более широкой озабоченностью. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они обсуждают, что ситуация в Иране может однажды повлиять и на Россию. Резкое осуждение президентом Путиным покушения на высшего лидера Ирана рассматривается как часть этой озабоченности.
В программе "Геополитика" сайта Kun.uz политологи проанализировали отношение России к этому вопросу и его причины. По словам Камолиддина Раббимова, позиция Путина в этом вопросе не нова.
В 2025 году на встрече с журналистами ему задали вопрос: "Как вы оцениваете ситуацию, если имам Хомейни будет убит США или Израилем?" Путин тогда заявил, что не хочет комментировать это. По мнению Раббимова, в мировоззрении Путина возможна война, но недопустимо целенаправленное покушение на главу государства.
С этой точки зрения угрозы в адрес иранского руководства для Кремля — это не просто вопрос внешней политики, а событие, вызывающее вопрос "кто следующий?". Предупреждение Александра Дугина "если Иран падет, следующая очередь за Россией" подтверждает эту мысль.
Хотя Дугин не занимает официальных должностей, он известен как близкий к идеологической среде Кремля человек. С точки зрения региональных интересов ослабление Ирана выгодно Израилю, так как Тель-Авив рассматривает Тегеран как основную угрозу безопасности.
В глобальном масштабе, в условиях усиления соперничества между США и Китаем, Россия и Иран считаются важными партнерами для Пекина. Экономические трудности на Кубе и в Венесуэле также учитываются в этом контексте.
Основная проблема в том, что Россия не способна полностью поддержать Иран, но наблюдает за ситуацией с тревогой. Война в Украине ограничила ресурсы России, а новые геополитические сдвиги создают для Кремля еще одну сложную ситуацию.