Eronning Yaqin Sharqqa hujumlari kuchaymoqda
Yaqin Sharqda davom etayotgan harbiy to'qnashuvlar yangi bosqichga ko'tarildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron bir vaqtning o'zida bir nechta davlat hududiga dron va raketalar yordamida hujumlar uyushtira boshladi. Xususan, Bahrayn poytaxti Manamada joylashgan "Financial Harbour Towers" majmuasiga hujum uyushtirildi.
Ma'lumotlarga ko'ra, ushbu binoda Isroil elchixonasi joylashgan bo'lib, hujum qiluvchi dronlardan biri nishonga yetmasdan avvalroq yo'q qilingan. Bundan tashqari, Saudiya Arabistoni mudofaa tizimlari Al-Xarj viloyati va Ar-Riyod atrofida bir nechta qanotli raketa va dronlarni urib tushirdi.
Qatarda ham vaziyat jiddiylashgan. Al-Udayd harbiy bazasiga qaratilgan hujum havo mudofaa kuchlari tomonidan bartaraf etilgan.
Ushbu hududda AQSh harbiy obyektlari joylashgani sababli xavfsizlik choralari kuchaytirildi va Doxa aholisiga uydan chiqmaslik tavsiya qilindi. Mintaqadagi urush kengayib, Turkiya va Ozarbayjon kabi davlatlarga ham ta'sir ko'rsata boshladi.
Ushbu voqealar fonida Yevropa Ittifoqi rahbarlari Bryusselda favqulodda yig'ilish o'tkazdi. Yevropa Ittifoqining tashqi siyosat bo'yicha vakili Kaya Kallas va boshqa yetakchilar Fors ko'rfazi hamkorlik kengashi vakillari bilan muzokaralar olib borib, Eronning harakatlarini qoraladi va mintaqa davlatlarini qo'llab-quvvatlashini bildirdi.

Атаки Ирана на Ближний Восток усиливаются
Военные столкновения, продолжающиеся на Ближнем Востоке, перешли на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
Иран одновременно начал атаки с помощью дронов и ракет по территории нескольких государств. В частности, была совершена атака на комплекс "Financial Harbour Towers", расположенный в Манаме, столице Бахрейна.
По данным, в этом здании находится посольство Израиля, при этом один из атакующих дронов был уничтожен до того, как достиг цели. Кроме того, системы обороны Саудовской Аравии сбили несколько крылатых ракет и дронов в провинции Аль-Харж и вокруг Эр-Рияда.
Ситуация также обострилась в Катаре. Атака на военную базу Аль-Удайд была отражена силами противовоздушной обороны.
В связи с размещением в этом районе военных объектов США меры безопасности были усилены, а населению Дохи рекомендовано не покидать дома. Военный конфликт в регионе расширяется и начинает влиять на такие страны, как Турция и Азербайджан.
На фоне этих событий лидеры Европейского Союза провели экстренное заседание в Брюсселе. Представитель ЕС по внешней политике Кая Каллас и другие руководители провели переговоры с представителями Совета сотрудничества стран Персидского залива, осудили действия Ирана и выразили поддержку странам региона.