Rossiya va Eron o'rtasida maxfiy ma'lumot almashinuvi oshkor bo'ldi
Rossiya va Eron o'rtasida maxfiy razvedka ma'lumotlari almashinuvi bo'layotgani haqida xabarlar paydo bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Washington Post nashrining ma'lumotiga ko'ra, Moskva Tehronga Yaqin Sharqdagi AQSH harbiy obyektlari, jumladan, kemalar va samolyotlarning aniq joylashuvi haqidagi ma'lumotlarni yetkazib bermoqda. Bunday hamkorlik mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin.
Razvedka manbalariga ko'ra, bu jarayon keng ko'lamli tus olgan. Urush boshlangandan so'ng, Eron armiyasining AQSH kuchlarini mustaqil kuzatish imkoniyatlari kamaygan edi.
Rossiyaning yordami ularga nishonlarni aniq belgilashda muhim rol o'ynayotgan bo'lishi mumkin. Mutaxassislar bu holatni Rossiyaning Ukrainaga nisbatan ko'rsatilayotgan yordamga javob chorasi sifatida ko'rmoqda.
Hozircha Rossiya va Eron rasmiy izoh bermadi. Ammo kuzatuvchilarning fikricha, agar bu ma'lumotlar tasdiqlansa, Rossiyaning Yaqin Sharqdagi mojarolarga bilvosita aralashuvi aniq ko'rinadi.
Rossiya razvedka tizimi dunyoda eng kuchlilardan biri sifatida tanilgan va bunday ma'lumotlarni uzatish mintaqadagi xavfsizlik muvozanatini sezilarli darajada o'zgartirishi mumkin.

Россия и Иран раскрыли секретный обмен информацией
Появились сообщения о секретном обмене разведывательной информацией между Россией и Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания The Washington Post, Москва передает Тегерану информацию о точном расположении военных объектов США на Ближнем Востоке, включая корабли и самолеты. Такое сотрудничество может еще больше осложнить ситуацию в регионе.
По словам разведывательных источников, этот процесс приобрел широкий масштаб. После начала войны возможности иранской армии самостоятельно отслеживать силы США сократились.
Помощь России, возможно, играет важную роль в точном определении целей. Эксперты рассматривают эту ситуацию как ответную меру России на оказываемую помощь Украине.
Пока Россия и Иран не дали официальных комментариев. Однако, по мнению наблюдателей, если эта информация подтвердится, станет очевидным косвенное вмешательство России в конфликты на Ближнем Востоке.
Российская разведывательная система признана одной из самых мощных в мире, и передача таких данных может значительно изменить баланс безопасности в регионе.