AQSH prezidenti Donald Tramp Eronga nisbatan keskin bayonot bilan chiqib, uni shartsiz taslim bo‘lishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida Eron bilan shartsiz taslim bo‘lishdan boshqa hech qanday kelishuv bo‘lmasligini yozdi. Trampning ta’kidlashicha, taslim bo‘lish va yangi maqbul rahbarlar tanlanganidan so‘ng, AQSH ittifoqchilari va sheriklari bilan birgalikda Eronni iqtisodiy jihatdan avvalgidan ham kattaroq, yaxshiroq va kuchliroq qilish uchun tinimsiz ishlaydi.
AQSH rahbari, shuningdek, Eronni buyuk kelajak kutayotganini ham qayd etdi. Bundan bir kun oldin Tramp Eronning yangi rahbariyatini tanlash jarayonida ishtirok etishi kerakligini aytgan edi.
Bu bayonotlar Eron va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirishi mumkin. Trampning ushbu chaqirig‘i xalqaro hamjamiyatda turli xil fikrlarni yuzaga keltirishi mumkin.
AQSH va Eron o‘rtasidagi ziddiyatlar uzoq yillar davomida xalqaro maydonda diqqat markazida bo‘lib kelmoqda. Shuning uchun bu kabi bayonotlar xalqaro siyosatda katta ahamiyat kasb etadi.
Trampning Eron bilan bo‘ladigan kelajakdagi munosabatlari qanday rivojlanishi hozircha noma’lum bo‘lib qolmoqda.

Трамп предложил Ирану безоговорочно сдаться
Президент США Дональд Трамп выступил с резким заявлением в адрес Ирана, призвав его к безоговорочной капитуляции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он написал на своей странице в социальной сети Truth Social, что не может быть никакого соглашения, кроме безоговорочной капитуляции с Ираном. По словам Трампа, после капитуляции и избрания новых приемлемых лидеров, США вместе с союзниками и партнерами будут неустанно работать над тем, чтобы сделать Иран экономически больше, лучше и сильнее, чем раньше.
Глава США также отметил, что у Ирана великое будущее. За день до этого Трамп заявил, что должен участвовать в процессе выбора нового руководства Ирана.
Эти заявления могут еще больше осложнить отношения между Ираном и США. Призыв Трампа может вызвать различные мнения в международном сообществе.
Противоречия между США и Ираном долгое время находятся в центре внимания на международной арене. Поэтому подобные заявления имеют большое значение в международной политике.