Yaqin Sharqdagi mojaro global savdo oqimlariga sezilarli ta'sir ko'rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Logistika sohasidagi yetakchi kompaniyalardan biri bo'lgan Kühne + Nagelning bosh direktori Stefan Polga ko'ra, global havo yuk tashish bozori hozirda o'z quvvatining taxminan 18 foizini yo'qotgan. Polning ogohlantirishicha, Dubaydagi yangi oziq-ovqat zaxirasi atigi 10 kunga yetishi mumkin.
Bu holat ayniqsa meva va sabzavot kabi tez buziladigan mahsulotlar uchun jiddiy xavf tug'dirmoqda, chunki mintaqadagi ko'plab davlatlar importga kuchli bog'langan. Agar mojaro uzoq davom etsa, logistika sohasi vakillari fikricha, ta'minot zanjirida jiddiy uzilishlar yuzaga kelishi mumkin.
Saudiya Arabistoni orqali tashuv nazariy jihatdan amalga oshirilishi mumkin, biroq mavjud imkoniyatlar bitta konteyner kemasi yukini ham to'liq qoplashga yetarli emas. Oddiy konteyner kemasi 20 mingtagacha konteyner tashiy oladi va bunday hajmni avtomobil transporti orqali qoplash deyarli imkonsiz.
Yevropada esa urush ta'siri nisbatan cheklangan, asosan energiya narxlarining qimmatlashi va ta'minot zanjirlarida ayrim uzilishlar kuzatilmoqda. Dubay va boshqa yirik savdo markazlarida ayrim do'konlar yopilgan yoki minimal xodimlar bilan ishlamoqda, bu esa biznes va turizm sohalariga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda.

Конфликт на Ближнем Востоке оказывает значительное влияние на потоки глобальной торговли. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам генерального директора одной из ведущих компаний в области логистики Kühne + Nagel Стефана Пола, мировой рынок воздушных грузоперевозок в настоящее время потерял около 18 процентов своей мощности. По предупреждению Пола, новый запас продовольствия в Дубае может хватить всего на 10 дней.
Эта ситуация представляет серьезную угрозу особенно для скоропортящихся товаров, таких как фрукты и овощи, поскольку многие страны региона сильно зависят от импорта. Если конфликт затянется, по мнению представителей логистической отрасли, могут возникнуть серьезные сбои в цепочках поставок.
Теоретически перевозки могут осуществляться через Саудовскую Аравию, однако имеющихся возможностей недостаточно даже для полной загрузки одного контейнеровоза. Обычный контейнеровоз может перевозить до 20 тысяч контейнеров, и компенсировать такой объем автомобильным транспортом практически невозможно.
В Европе влияние войны относительно ограничено, в основном наблюдается рост цен на энергоносители и некоторые сбои в цепочках поставок. В Дубае и других крупных торговых центрах некоторые магазины закрыты или работают с минимальным числом сотрудников, что негативно сказывается на бизнесе и туризме.