AQSh prezidenti Donald Tramp Eron bilan bog‘liq keskin bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida Eron rasmiylari bilan muzokara yoki kelishuv bo‘lmasligini, mamlakat faqat so‘zsiz taslim bo‘lishi kerakligini ta'kidladi. Trampning fikricha, bu jarayondan so‘ng Eronda xalq uchun maqbul bo‘lgan yangi rahbar saylanishi lozim.
AQSh rahbari Eronni iqtisodiy inqirozdan chiqarish va uni kuchli davlatga aylantirish niyatida ekanligini yashirmadi. U Eronning kelajagi buyuk ekanligiga ishonch bildirib, mamlakatni tiklash va uni dunyoning qudratli davlatlaridan biriga aylantirish haqida gapirdi.
Trampning bu bayonoti xalqaro maydonda katta shov-shuvlarga sabab bo‘lmoqda. Hozircha Eron tomoni AQSh prezidentining bu keskin talablariga nisbatan rasmiy munosabat bildirmadi.
Kuzatuvchilarning fikricha, ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar yanada murakkablashishi mumkin. Trampning bu siyosati Eronning ichki va tashqi siyosatiga qanday ta'sir ko‘rsatishi yaqin vaqt ichida ma'lum bo‘ladi.
Eron va AQSh o‘rtasidagi vaziyatning qanday rivojlanishi xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida bo‘lib qolmoqda.

Президент США Дональд Трамп сделал резкое заявление, касающееся Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул на своей странице в социальной сети Truth Social, что не будет переговоров или соглашений с официальными лицами Ирана, страна должна безоговорочно сдаться. По мнению Трампа, после этого процесса в Иране должен быть избран новый лидер, приемлемый для народа.
Глава США не скрывал своего намерения вывести Иран из экономического кризиса и превратить его в сильное государство. Он выразил уверенность в великом будущем Ирана, говорил о восстановлении страны и превращении её в одну из могущественных держав мира.
Это заявление Трампа вызвало большой резонанс на международной арене. Пока что иранская сторона не дала официального ответа на эти резкие требования президента США.
По мнению наблюдателей, отношения между двумя странами могут стать ещё более сложными. Как политика Трампа повлияет на внутреннюю и внешнюю политику Ирана, станет известно в ближайшее время.