Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolarda Eronda yana bir ommaviy yig‘ilish manzarasi ko‘rsatilgan: ko‘chada katta odamlar guruhi to‘plangan, ular Eron bayroqlarini ko‘tarib, qo‘llarida oliy rahbar surati tushirilgan plakatlarni ushlab turishibdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Videolarda reportaj kadrlari va shovqinli maydon muhiti aks etgan — vaziyatning keskinligi seziladi. Shu fonga mos ravishda, Eron parlamenti Milliy xavfsizlik qo‘mitasi rahbari Ibrohim Aziziyning qattiq bayonoti keltiriladi.
U shunday deydi: “Hech qachon muzokaralar olib bormaymiz va sulh tuzmaymiz. Tajovuzkor jazolanishi kerak”.
Kadrlardagi miting ruhiyati ham aynan shu kayfiyatni aks ettiradi: odamlar norozilik bildirishmoqda, shiorlar va plakatlar bilan o‘z pozitsiyasini ochiq namoyish etishyapti. Reportyor joyidan turib vaziyatni yoritmoqda.
Bu — “yumshash” yoki “orqaga chekinish” emas, balki jamoatchilikka qattiq signal berishga o‘xshaydi. Aziziyning bayonoti shuni anglatadi: rasmiy Tehron bu bosqichda muzokara emas, balki jazo va javob talabini birinchi o‘ringa qo‘ymoqda.
Ya’ni “sulh” ular uchun hozircha kun tartibida emas. Bu esa mintaqadagi keskinlikning pasayishidan ko‘ra, yanada qattiqlashishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Xulosa qilib aytganda, kadrlar va bayonotlar bir-birini to‘ldiradi: ko‘chadagi kayfiyat — qattiq, rasmiy pozitsiya esa yanada qattiq. Endi hamma narsa bitta savolga borib taqalmoqda: bu qat’iy ritorika qanday amaliy qadamlarga aylanadi va vaziyat qayergacha boradi?

На видео, распространяемых в социальных сетях, показана еще одна массовая акция в Иране: на улице собралась большая группа людей, они держат иранские флаги и плакаты с изображением верховного лидера. Об этом сообщает Zamin.uz.
На видео видны кадры репортажа и шумная атмосфера на площади — чувствуется напряженность ситуации. В этом контексте приводится резкое заявление главы Комитета по национальной безопасности парламента Ирана Ибрахима Азизия.
Он говорит: «Мы никогда не будем вести переговоры и заключать мир. Агрессор должен быть наказан».
Настроение митинга на кадрах полностью соответствует этому заявлению: люди выражают протест, открыто демонстрируя свою позицию с лозунгами и плакатами. Репортер освещает ситуацию с места событий.
Это не «смягчение» или «отступление», а, скорее, жесткий сигнал обществу. Заявление Азизия означает, что официальный Тегеран на данном этапе ставит на первое место не переговоры, а наказание и требование ответа.
То есть «мир» для них пока не стоит на повестке дня. Это может означать не снижение напряженности в регионе, а ее дальнейшее усиление.
В заключение, кадры и заявления дополняют друг друга: настроение на улице — жесткое, официальная позиция — еще более жесткая. Теперь все сводится к одному вопросу: к каким практическим шагам приведет эта жесткая риторика и насколько далеко зайдет ситуация?