Isroil Tehrondagi Eron bunkerni muvaffaqiyatli yo'q qildi
Isroil mudofaa kuchlari Tehron markazidagi Eron hukumatiga tegishli yirik yerosti bunkerni yo'q qilgani haqida ma'lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu harbiy operatsiya davomida taxminan 50 ta Isroil jangovar samolyoti ushbu strategik obyektga zarba bergan. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, bu inshoot Eron hukumati uchun asosiy harbiy boshqaruv markazi sifatida xizmat qilgan.
Isroil vakili Effi Defrinning ta'kidlashicha, bunker marhum oliy rahbar Ali Xominaiyga tegishli bo'lgan. Xominaiy o'tgan hafta amalga oshirilgan havo hujumlari chog'ida halok bo'lganiga qaramay, Eronning boshqa yuqori lavozimli amaldorlari bu yashirin joydan foydalanishda davom etishgan.
Isroil tomoni bu zarba Eron rejimining qo'mondonlik va nazorat imkoniyatlarini sezilarli darajada zaiflashtirganini aytmoqda. Tehron aholisi shahar markazidagi turar joylar ostida joylashgan inshootga zarbalar vaqtida kuchli portlashlar va yer silkinishlarini sezganini xabar qilishgan.
Hozircha hujum oqibatida qurbon bo'lganlar haqida aniq ma'lumotlar yo'q. Isroil harbiylari bu bunker bir necha ko'cha ostiga cho'zilgani va ko'plab kirish yo'llariga ega bo'lgani uchun uni nishonga olish muhim strategik qadam bo'lganini qayd etgan.

Израиль успешно уничтожил иранский бункер в Тегеране
Силы обороны Израиля сообщили об уничтожении крупного подземного бункера, принадлежащего иранскому правительству, в центре Тегерана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время этой военной операции около 50 израильских боевых самолетов нанесли удар по этому стратегическому объекту. По официальным данным, это сооружение служило основным военным командным центром для иранского правительства.
Представитель Израиля Эффи Дефрин подчеркнул, что бункер принадлежал покойному верховному лидеру Али Хаменеи. Несмотря на то, что Хаменеи погиб на прошлой неделе в ходе воздушных ударов, другие высокопоставленные иранские чиновники продолжали использовать это скрытое место.
Израильская сторона заявляет, что этот удар значительно ослабил возможности командования и контроля иранского режима. Жители Тегерана сообщили о сильных взрывах и землетрясениях во время ударов по объекту, расположенному под жилыми районами в центре города.
Пока нет точной информации о жертвах в результате атаки. Военные Израиля отметили, что бункер простирался под несколькими улицами и имел множество входов, что сделало его важной стратегической целью.