Istanbulda o'quvchi biologiya o'qituvchisini pichoqlab o'ldirdi
2023-yil 2-mart kuni Istanbuldagi Borsa kasb-hunar va texnika Anadolu litseyida og‘ir voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
17 yoshli o‘quvchi F.S.B. pichoq bilan hujum qilib, biologiya o‘qituvchisi Fotima Nur Chelikni hayotdan olib ketdi.
Hujum natijasida yana bir o‘qituvchi va bir o‘quvchi jarohat oldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, gumonlanuvchi voqeadan ikki kun oldin ruhiy xastaliklar shifoxonasidan chiqqan.
U maktab jadvalini tekshirib, Fotima Nur qayerda bo‘lishini oldindan bilib olgan. Hodisa kuni sinfga kirib, avval o‘qituvchiga, keyin esa uni to‘xtatmoqchi bo‘lganlarga hujum qilgan.
Marhuma o‘qituvchi avvalroq ham aynan shu o‘quvchi haqida Intizom qo‘mitasida gapirib, “hayotimiz xavf ostida” deb ogohlantirgani aytilmoqda. Hodisadan so‘ng maktabda darslar bir kunga to‘xtatildi, xavfsizlik choralari kuchaytirildi.
Turkiyaning 81 viloyatida o‘qituvchilar “Maktabda o‘lmoqchi emasmiz” shiori ostida bir kunlik ish tashlash aksiyasi o‘tkazdi. Turkiya Adliya vaziri Akin Gurlek va Prezident Rajab Toyib Erdo‘g‘an bu hodisani keskin qoralab, aybdorlar jazosiz qolmasligini bildirdi.
Marhuma o‘qituvchi Fotima Nur tug‘ilgan shahri Konyada so‘nggi manzilga kuzatildi. Bu voqea Turkiyada yoshlar orasidagi ruhiy bosim, ijtimoiy taranglik va maktablarda xavfsizlik masalasi jiddiy e’tibor talab qilayotganini yana bir bor ko‘rsatdi.

2 марта 2023 года в профессиональном и техническом лицее Борса в Стамбуле произошёл тяжёлый инцидент. Об этом сообщил Zamin.uz.
17-летний ученик Ф.С.Б. напал с ножом и лишил жизни учителя биологии Фатиму Нур Челик.
В результате нападения пострадали ещё один учитель и один ученик. По данным, подозреваемый за два дня до происшествия вышел из психиатрической больницы.
Он проверил расписание школы и заранее узнал, где будет находиться Фатима Нур. В день происшествия он вошёл в класс, сначала напал на учителя, а затем на тех, кто пытался его остановить.
Погибшая учительница ранее уже говорила о данном ученике на дисциплинарном комитете, предупреждая, что «наша жизнь в опасности». После инцидента занятия в школе были приостановлены на один день, меры безопасности усилены.
В 81 провинции Турции учителя провели однодневную забастовку под лозунгом «Мы не хотим умирать в школе». Министр юстиции Турции Акин Гюрлек и президент Реджеп Тайип Эрдоган резко осудили этот инцидент и заявили, что виновные не останутся без наказания.
Погибшая учительница Фатима Нур была похоронена в родном городе Конья. Этот случай вновь показал, что в Турции вопросы психического давления на молодёжь, социального напряжения и безопасности в школах требуют серьёзного внимания.