O'zbekiston delegatsiyasi Buyuk Britaniyada tajriba almashdi
O'zbekiston mahallalari uyushmasi raisi o'rinbosari Javdat Inog'omov boshchiligidagi delegatsiya Buyuk Britaniyaga xizmat safarini amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashrif davomida Esseks grafligining Brentvud shahri mahalliy boshqaruv kengashi vakillari bilan uchrashuv o'tkazildi. Uchrashuvda fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish tizimini takomillashtirish va tajriba almashish masalalari muhokama qilindi.
Mazkur uchrashuvda O'zbekistondagi mahalla institutining faoliyati haqida batafsil ma'lumot berildi. Xususan, aholi muammolarini hal etish, ijtimoiy qo'llab-quvvatlash, yoshlar va xotin-qizlar bilan ishlashdagi o'rni haqida so'z yuritildi.
Britaniyalik mutaxassislar mahallaning xalqqa yaqinligi va ijtimoiy birlikni ta'minlashdagi ahamiyatini yuqori baholadilar. O'z navbatida, o'zbekistonlik vakillar Britaniya tizimidagi institutsional boshqaruv, moliyaviy mustaqillik va vakolatlarning aniq taqsimlanishini o'rgandilar.
Muloqot yakunida tomonlar o'zaro hamkorlikni tizimli davom ettirishga kelishib oldilar. Kelgusida qo'shma seminarlar o'tkazish va amaliy tashriflarni tashkil etish rejalashtirildi.

Делегация Узбекистана обменялась опытом в Великобритании
Делегация во главе с заместителем председателя Ассоциации махаллей Узбекистана Джавдатом Иногомовым совершила служебную поездку в Великобританию. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе визита была проведена встреча с представителями местного совета города Брентвуд в графстве Эссекс. На встрече обсуждались вопросы совершенствования системы самоуправления граждан и обмена опытом.
На данной встрече была предоставлена подробная информация о деятельности института махаллей в Узбекистане. В частности, говорилось о роли махаллей в решении проблем населения, социальной поддержке, работе с молодежью и женщинами.
Британские специалисты высоко оценили близость махаллей к населению и их значение в обеспечении социальной сплоченности. В свою очередь, узбекские представители изучали институциональное управление, финансовую независимость и четкое распределение полномочий в британской системе.
По итогам диалога стороны договорились системно продолжать взаимное сотрудничество. Запланировано проведение совместных семинаров и организация практических визитов.
Это сотрудничество способствует развитию системы местного управления на основе международных стандартов, а также эффективной защите общественных интересов.