Qozog'istonda go'sht narxi eksport tufayli yuqori qolmoqda
Qozog‘istonda go‘sht narxi yuqori darajada saqlanib qolmoqda, chunki bu mahsulot qo‘shni davlatlarga, xususan, O‘zbekistonga faol eksport qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qozog‘iston qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Yerbol Tasjurekov ma'lumot berdi. Jurnalistlar vazir o‘rinbosaridan chorvachilikni rivojlantirish uchun davlat dasturlariga katta mablag‘lar yo‘naltirilgan bo‘lsa-da, nima uchun go‘sht narxlari pasaymaganini so‘rashgan.
Tasjurekovning aytishicha, mamlakatda go‘sht tanqisligi yo‘q, lekin mol go‘shtining katta qismi tashqi bozorga chiqarilayotgani sababli narxlar yuqoriligicha qolmoqda. Unga ko‘ra, go‘sht mahsulotlariga talab yuqori bo‘lgani uchun ayniqsa O‘zbekistonga katta hajmda eksport qilinmoqda.
Vazir o‘rinbosari Qozog‘istonda yiliga qariyb 430 ming tonna go‘sht ishlab chiqarilishini, ichki bozor ehtiyoji esa 400 ming tonnani tashkil etishini ta'kidladi. Qolgan mahsulotlar eksportga yo‘naltiriladi.

В Казахстане цена на мясо остается высокой из-за экспорта
В Казахстане цена на мясо остается на высоком уровне, поскольку этот продукт активно экспортируется в соседние страны, в частности в Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил заместитель министра сельского хозяйства Казахстана Ербол Тасжуреков. Журналисты спросили у заместителя министра, почему цены на мясо не снизились, несмотря на значительные средства, направленные на государственные программы по развитию животноводства.
По словам Тасжурекова, в стране нет дефицита мяса, однако из-за того, что большая часть говядины экспортируется на внешний рынок, цены остаются высокими. По его словам, из-за высокого спроса на мясную продукцию особенно в Узбекистан экспортируется большой объем.
Заместитель министра подчеркнул, что в Казахстане ежегодно производится около 430 тысяч тонн мяса, а внутренние потребности рынка составляют 400 тысяч тонн. Остальная продукция направляется на экспорт.
Также он сообщил, что в ближайшие три года планируется принять комплексный план по дальнейшему развитию животноводства.