Tramp yahudiy xalqiga doimiy do'st ekanini ta'kidladi
7 mart kuni AQSh prezidenti Donald Tramp omma oldidagi chiqishida yahudiy xalqiga doimiy do'st ekanligini ta'kidladi va bu borada qat'iy pozitsiyada ekanini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning nutqida Kongress va hukumat ichida bu mavzuga nisbatan turlicha qarashlar mavjudligi, lekin uning o'zi aniq fikrda ekani urg'ulandi. "Men har doim yahudiy xalqiga xizmat qilaman," dedi Tramp.
Trampning Yaqin Sharqdagi mojarolar bo'yicha so'nggi bayonotlari ham keskin tus olmoqda. U Erondan "shartsiz taslim bo'lish"ni talab qilganini aytgan va taslim bo'lish hamda "maqbul yetakchilik" masalasi hal bo'lgach, Vashington Tehronni "halokat yoqasidan" qaytarish va iqtisodini tiklashga yordam berishini bildirgan.
Shuningdek, Oq uy rahbari quruqlikdagi operatsiya ehtimolini ham istisno qilmagan. TIME nashriga ko'ra, Tramp intervyuda AQSh qo'shinlarini Eron hududiga yuborish masalasini "zarurat bo'lsa" ko'rib chiqishi mumkinligini aytgan.
Qisqasi, ritorika ikki yo'nalishda bir vaqtning o'zida qattiqlashyapti: ichki auditoriyaga "men pozitsiyamdan qaytmayman" degan signal, tashqi maydonga esa "talabim qattiq, bosim davom etadi" degan chaqiriq. Bu esa kelasi kunlarda ham diplomatik manyovrlar emas, balki bayonotlar urushining yanada avj olishini ko'rsatishi mumkin.

Трамп подчеркнул, что он постоянный друг еврейского народа
7 марта президент США Дональд Трамп в своем выступлении перед публикой подчеркнул, что он постоянный друг еврейского народа и занимает твердую позицию по этому вопросу. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своей речи он отметил, что в Конгрессе и правительстве существуют разные взгляды на эту тему, но он сам придерживается четкой позиции. «Я всегда служу еврейскому народу», — сказал Трамп.
Последние заявления Трампа по конфликтам на Ближнем Востоке также приобретают резкий характер. Он заявил, что потребовал от Ирана «безоговорочной капитуляции» и после решения вопросов капитуляции и «приемлемого руководства» Вашингтон поможет Тегерану избежать «крайности катастрофы» и восстановить экономику.
Кроме того, глава Белого дома не исключил возможность сухопутной операции. По данным издания TIME, в интервью Трамп сказал, что может рассмотреть вопрос о вводе американских войск на территорию Ирана «в случае необходимости».
Короче говоря, риторика ужесточается в двух направлениях одновременно: внутренней аудитории — сигнал «я не отступлю от своей позиции», внешнему миру — призыв «мои требования жесткие, давление продолжится». Это может означать, что в ближайшие дни не дипломатические маневры, а война заявлений будет набирать обороты.