Eron qo'shni davlatlarga hujum qilmaslikka qaror qildi
Eron prezidenti Mas'ud Pezeshkiyon mamlakat qo'shni davlatlarga hujum qilmaslikka qaror qilinganini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko'ra, bu qaror kecha rahbariyatning muvaqqat kengashi yig'ilishida qabul qilingan. Pezeshkiyon ta'kidlashicha, endi qo'shni davlatlarga raketa uchirilmaydi va ularga qarshi zarba berilmaydi.
Faqatgina o'sha davlat hududidan Eronga hujum uyushtirilsa, javob chorasi ko'riladi. Eron rahbari, shuningdek, mamlakat hech qanday shartlarsiz taslim bo'lmasligini keskin aytdi.
U qo'shni davlatlardan uzr so'rab, Tehron boshqa mamlakatlarga qarshi tajovuz qilish niyatida emasligini yana bir bor urg'uladi. Pezeshkiyonning fikricha, bugungi vaziyatda Eron o'z hududini himoya qilishga majbur.
U aholiga minnatdorlik bildirib, xalqaro huquq normalariga amal qilinmayotgani, hatto tibbiyot muassasalari va shifoxonalarga ham zarbalar berilayotganini qayd etdi. Bu holat Eronning o'zini himoya qilish zaruratini yanada kuchaytiradi.

Президент Ирана Масуд Пезешкион объявил, что страна приняла решение не нападать на соседние государства. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, это решение было принято вчера на заседании временного совета руководства. Пезешкион подчеркнул, что теперь ракеты не будут запускаться по соседним странам и удары по ним не будут наноситься.
Ответные меры будут приниматься только в случае нападения на Иран с территории этих государств. Глава Ирана также резко заявил, что страна не сдастся без каких-либо условий.
Он извинился перед соседними странами и еще раз подчеркнул, что Тегеран не намерен совершать агрессию против других государств. По мнению Пезешкиона, в нынешней ситуации Иран вынужден защищать свою территорию.
Он выразил благодарность населению и отметил, что нормы международного права не соблюдаются, даже медицинские учреждения и больницы подвергаются ударам. Эта ситуация усиливает необходимость защиты Ирана.