Rossiya va Ukraina 300 asirni almashtirdi
Rossiya va Ukraina o'rtasida yana bir asirlar almashinuvi bo'lib o'tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Har ikki tomon 300 nafar asirni almashtirish to'g'risida kelishib, o'z harbiylarini vatanlariga qaytardi. Bu haqda Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy xabar berdi va Rossiya Mudofaa vazirligi ham ushbu jarayonni tasdiqladi.
Zelenskiyning aytishicha, ozod etilganlar orasida 300 nafar harbiy xizmatchi va ikki nafar tinch aholi vakili bor. Bu odamlarning ko'pchiligi uzoq vaqt asirlikda saqlangan, ayrimlari esa 2022 yildan beri asirda bo'lgan.
“Nash vixod” harakati koordinatori Irina Krinina ta'kidlashicha, qaytarilgan harbiylarning bir qismi 2024 yilda, qolganlari esa 2025 yilda asirga tushgan. Rossiya Mudofaa vazirligi bu jarayon AQSH va Birlashgan Arab Amirliklari vositachiligida amalga oshirilganini ma'lum qildi.
Hozirda Rossiyaga qaytgan harbiylar Belarus hududida joylashgan. Bu ikki davlat o'rtasida yagona almashinuv emas.
Bir kun avval, 5 mart kuni, tomonlar "200 ga 200" formulasi bo'yicha ham asirlarni almashgan edi. Oldingi shunday jarayon 2026 yil fevral oyida bo'lib o'tgan, unda 157 nafar harbiy vatanlariga qaytarilgandi.

Россия и Украина сменили 300 лет
Обе стороны договорились об обмене 300 пленными и вернули своих военнослужащих на родину. Об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский, а Министерство обороны России также подтвердило этот процесс.
По словам Зеленского, среди освобожденных находятся 300 военнослужащих и два мирных жителя. Большинство этих людей долгое время находились в плену, некоторые — с 2022 года.
Координатор движения «Наш выход» Ирина Кринина отметила, что часть возвращенных военных попала в плен в 2024 году, остальные — в 2025 году. Министерство обороны России заявило, что этот процесс был осуществлен при посредничестве США и Объединенных Арабских Эмиратов.
В настоящее время военнослужащие, вернувшиеся в Россию, находятся на территории Беларуси. Это не единственный обмен между двумя странами.
За день до этого, 5 марта, стороны также обменялись пленными по формуле «200 на 200». Предыдущий такой обмен состоялся в феврале 2026 года, тогда на родину вернулись 157 военнослужащих.