Germaniya Isroilni qo'llab-quvvatlashda qat'iy pozitsiyada turibdi
Fridrix Mers Germaniya hukumati Isroilga nisbatan aniq va qat'iy pozitsiyasini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kanslerning ta'kidlashicha, Germaniya hech qanday ikkilanmasdan Isroil tarafida turishini ma'lum qilgan. Mers o‘z nutqida: "Hurmatli xonimlar va janoblar, boshqarayotgan Federal hukumatimiz qaysi tarafda ekanimizni aniq belgilaydi: biz Isroil tomonidamiz", dedi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Germaniya hukumati xavfsizlik va xalqaro barqarorlik masalalarida Isroil bilan yaqin hamkorlikni davom ettiradi. Kanslerning bu bayonoti Yaqin Sharqdagi vaziyat keskinlashayotgan bir paytda aytilgani bilan ham alohida e’tiborga sazovor bo‘ldi.
Siyosiy tahlilchilarning fikricha, Berlinning bunday qat'iy bayonoti Germaniyaning tashqi siyosatida Isroil xavfsizligining muhim o‘rin tutishini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Bu bayonot xalqaro siyosiy maydonda ham keng muhokamalarga sabab bo‘lishi mumkin.
Germaniyaning bu pozitsiyasi xalqaro hamjamiyatda turli mulohazalarni keltirib chiqarishi ehtimoldan xoli emas. Shu tariqa, Germaniya hukumati o‘zining aniq va qat'iy pozitsiyasini yana bir bor namoyon etdi.

Германия занимает твердую позицию в поддержке Израиля
Фридрих Мерс выразил четкую и твердую позицию правительства Германии в отношении Израиля. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам канцлера, Германия без колебаний занимает сторону Израиля. Мерс в своей речи сказал: «Уважаемые дамы и господа, наше федеральное правительство ясно определяет, на чьей мы стороне: мы на стороне Израиля».
По его словам, правительство Германии продолжит тесное сотрудничество с Израилем в вопросах безопасности и международной стабильности. Заявление канцлера привлекло особое внимание, поскольку было сделано на фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке.
По мнению политических аналитиков, такое твердое заявление Берлина еще раз демонстрирует важное место безопасности Израиля в внешней политике Германии. Это заявление может вызвать широкие обсуждения на международной политической арене.
Позиция Германии может вызвать различные мнения в международном сообществе. Таким образом, правительство Германии вновь продемонстрировало свою четкую и твердую позицию.