AQSh Eron neftini egallashni rejalashtirmoqda
Vashington Eron neftini to'liq egallash va shu orqali Tehronni asosiy daromad manbaidan mahrum qilish niyatida ekanligini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Amerikaning energetika ustunligi bo'yicha milliy kengashi direktori Jarrod Eygen Fox News telekanali orqali ma'lumot berdi. Jurnalistlarning Yaqin Sharqdagi ziddiyatlar neft narxiga qanday ta'sir ko'rsatishi haqidagi savoliga javob berar ekan, Eygen Ho'rmuz bo'g'ozidagi muammolardan xavotirlanmaslik kerakligini ta'kidladi.
Uning so'zlariga ko'ra, AQSh Eron rahbariyatidan barcha neftni tortib olishni rejalashtirmoqda. Shu hafta davomida Eron dunyodagi eng muhim neft tranziti yo'nalishlaridan biri hisoblangan Ho'rmuz bo'g'ozini amalda yopilganini e'lon qildi.
Ushbu taqiq barcha turdagi kemalarga, jumladan, tijorat va neft tashuvchi tankerlarga ham tegishli bo'ldi. Natijada strategik ahamiyatga ega bo'lgan yo'lakda harakat deyarli to'xtab qoldi, ayrim kemalar esa raketa zarbalariga nishon bo'lmoqda.
Soha mutaxassislarining fikricha, neft oqimlarini nazorat qilish uchun borayotgan kurash mintaqadagi geosiyosiy ziddiyatlarning asosiy qismiga aylanib ulgurgan. Fors ko'rfazidan amalga oshiriladigan neft eksportidagi har qanday uzilish jahon energetika bozorlari hamda yoqilg'i narxlariga o'zining jiddiy ta'sirini ko'rsatishi shubhasiz.

США планируют захватить иранскую нефть
Вашингтон заявил о намерении полностью захватить нефть Ирана и таким образом лишить Тегеран основного источника дохода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил директор Национального совета по энергетическому превосходству США Джаррод Айген в эфире телеканала Fox News. Отвечая на вопрос журналистов о том, как конфликты на Ближнем Востоке влияют на цены на нефть, Айген подчеркнул, что не стоит беспокоиться о проблемах в Ормузском проливе.
По его словам, США планируют изъять всю нефть у иранского руководства. В течение этой недели Иран объявил фактическое закрытие Ормузского пролива, который считается одним из важнейших маршрутов нефтетранзита в мире.
Этот запрет касается всех видов судов, включая коммерческие и нефтеналивные танкеры. В результате движение на стратегически важном маршруте практически остановилось, а некоторые суда стали мишенью ракетных ударов.
По мнению экспертов отрасли, борьба за контроль над потоками нефти стала основной частью геополитических конфликтов в регионе. Любые перебои в экспорте нефти из Персидского залива неизбежно окажут серьёзное влияние на мировые энергетические рынки и цены на топливо.