AQSH barcha strategik bombardimonchilarini bir vaqtda safarbar etdi
AQSH o'z tarixida ilk bor barcha asosiy strategik uzoq masofali bombardimonchi samolyotlarini bir vaqtning o'zida jangovar harakatlarga jalb qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Wall Street Journal xabar berdi. Ma'lumotlarga ko'ra, Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy amaliyotda AQSH Harbiy-havo kuchlarining eng kuchli strategik aviatsiyasi - B-2 Spirit, B-1 Lancer va B-52 Stratofortress bombardimonchilari ishtirok etmoqda.
Ushbu uch turdagi samolyotlar AQSHning uzoq masofadan aniq va kuchli zarba berish imkoniyatiga ega asosiy havo kuchlaridan hisoblanadi. Nashrning yozishicha, bu samolyotlar odatda turli operatsiyalarda alohida yoki cheklangan tarzda qo'llanadi.
Biroq, bu safar ularning barchasini bir vaqtning o'zida jangovar operatsiyaga jalb etish Vashingtonning mintaqadagi harbiy bosimini sezilarli darajada oshirganini ko'rsatadi. Harbiy tahlilchilarning fikricha, strategik bombardimonchilarning bunday miqyosdagi safarbarligi AQSH tomonidan yuborilgan jiddiy siyosiy va harbiy signal sifatida baholanmoqda.
Bu esa Yaqin Sharqdagi vaziyatning yanada keskinlashishi mumkinligi haqidagi xavotirlarni kuchaytirmoqda.

США мобилизовали все свои стратегические бомбардировщики одновременно
США впервые в своей истории одновременно привлекли к боевым действиям все основные стратегические дальние бомбардировщики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает The Wall Street Journal. По данным издания, в военной операции против Ирана участвуют самые мощные стратегические авиационные силы ВВС США — бомбардировщики B-2 Spirit, B-1 Lancer и B-52 Stratofortress.
Эти три типа самолетов считаются основными воздушными силами США, способными наносить точные и мощные удары на дальних расстояниях. По словам издания, обычно эти самолеты применяются по отдельности или в ограниченном составе в различных операциях.
Однако в этот раз привлечение всех их одновременно к боевой операции свидетельствует о значительном усилении военного давления Вашингтона в регионе. По мнению военных аналитиков, такая масштабная мобилизация стратегических бомбардировщиков рассматривается как серьезный политический и военный сигнал, посланный США.