Xitoy Eron bilan moliyaviy hamkorlikni kengaytirmoqda
AQSh razvedka xizmatlari Xitoyning Eronni moliyaviy qo'llab-quvvatlash va raketalar uchun zarur ehtiyot qismlarni yetkazib berishni rejalashtirayotganini taxmin qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
CNN telekanalining manbalariga ko'ra, Pekin bu masalada juda ehtiyotkorlik bilan harakat qilmoqda. Mutaxassislarning fikricha, Xitoy mintaqadagi urushning tugashidan manfaatdor, chunki beqarorlik mamlakatning energiya ta'minotiga jiddiy xavf tug'diradi.
Boshqa tomondan, The Washington Post nashri Xitoyning hozircha Eronga to'g'ridan-to'g'ri harbiy yordam ko'rsatmayotganini ta'kidlaydi. Shunga qaramay, tomonlar o'rtasidagi muzokaralar davom etmoqda.
Reuters agentligi ma'lumotlariga ko'ra, Xitoy o'zining neft tankerlari va suyultirilgan gaz tashuvchi kemalarining Ho'rmuz bo'g'ozi orqali xavfsiz o'tishini ta'minlash bo'yicha Tehron bilan kelishuvga erishishga harakat qilmoqda. Pekin o'z neft importining qariyb 45 foizini aynan shu yo'nalish orqali amalga oshiradi.
Vaziyat yanada murakkablashmoqda, chunki avvalroq Rossiyaning Eronga AQShning Yaqin Sharqdagi harbiy ob'ektlari haqida maxfiy ma'lumotlar uzatgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Hozircha Rossiyaning yordam ko'lami va uning oqibatlari to'liq aniqlanmagan.
Xalqaro hamjamiyat ushbu uch mamlakat o'rtasidagi yaqinlashuv mintaqadagi kuchlar muvozanatini qanday o'zgartirishi mumkinligini diqqat bilan kuzatmoqda.

Китай расширяет финансовое сотрудничество с Ираном
Разведывательные службы США предполагают, что Китай планирует финансово поддерживать Иран и поставлять необходимые запчасти для ракет. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным источников телеканала CNN, Пекин действует в этом вопросе очень осторожно. По мнению экспертов, Китай заинтересован в завершении конфликта в регионе, поскольку нестабильность представляет серьезную угрозу для энергоснабжения страны.
С другой стороны, издание The Washington Post отмечает, что Китай пока не оказывает прямую военную помощь Ирану. Тем не менее, переговоры между сторонами продолжаются.
По информации агентства Reuters, Китай пытается достичь соглашения с Тегераном о безопасном проходе своих нефтяных танкеров и судов сжиженного газа через Ормузский пролив. Пекин осуществляет около 45 процентов своего импорта нефти именно этим маршрутом.
Ситуация усложняется тем, что ранее появились сообщения о том, что Россия передала Ирану секретные данные о военных объектах США на Ближнем Востоке. Пока объем помощи России и ее последствия полностью не установлены.
Международное сообщество внимательно следит за тем, как сближение этих трех стран может изменить баланс сил в регионе.