Reuters agentligining Livan sog'liqni saqlash vazirligiga asoslanib bergan ma'lumotiga ko'ra, bu hujum natijasida to'rt kishi halok bo'ldi va o'n nafar fuqaro turli darajada tan jarohati oldi. Ushbu voqea Bayrut markaziga qilingan birinchi hujum sifatida qayd etildi.
Isroil mudofaa armiyasi ushbu zarba "Quds" kuchlarining yuqori martabali qo'mondonlarini nishonga olganini ma'lum qildi. Rasmiy Tel-Avivning bayonotiga ko'ra, ushbu shaxslar Isroilga qarshi hujumlarni rejalashtirish bilan shug'ullangan.
Harbiylar tinch aholi orasida talafotlarni kamaytirish uchun barcha zarur choralarni ko'rganini ta'kidlashdi. Avvalroq, "Hizbulloh" guruhi Isroil hududiga raketa va dronlar orqali hujum qilib, mintaqadagi vaziyatni keskinlashtirgan edi.
Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan bu guruhning harakatlari Isroil va AQShning Eron bo'ylab bergan zarbalariga javob sifatida baholanmoqda. Javob tariqasida Isroil Livan janubi va sharqida, shuningdek, poytaxt atrofidagi hududlarda keng ko'lamli harbiy amaliyotlarni boshladi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, to'qnashuvlar natijasida 300 ga yaqin kishi hayotdan ko'z yumgan, yuz minglab tinch aholi esa o'z uylarini tark etishga majbur bo'lgan.

Израиль нанес воздушный удар по отелю в центре Бейрута
Израильские военные нанесли воздушный удар по отелю "Рамада", расположенному в центре столицы Ливана, города Бейрут. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства Reuters, ссылающегося на министерство здравоохранения Ливана, в результате этого удара погибли четыре человека, а десять граждан получили ранения различной степени тяжести. Это событие зафиксировано как первый удар по центру Бейрута.
Армия обороны Израиля заявила, что этот удар был направлен по высокопоставленным командирам сил "Кудс". Согласно официальному заявлению Тель-Авива, эти лица занимались планированием атак против Израиля.
Военные подчеркнули, что приняли все необходимые меры для минимизации потерь среди мирного населения. Ранее группа "Хизбалла" обострила ситуацию в регионе, атаковав территорию Израиля ракетами и дронами.
Действия этой группы, поддерживаемой Ираном, рассматриваются как ответ на удары Израиля и США по объектам в Иране. В ответ Израиль начал масштабные военные операции на юге и востоке Ливана, а также в районах вокруг столицы.
По официальным данным, в результате столкновений погибло около 300 человек, а сотни тысяч мирных жителей были вынуждены покинуть свои дома.