Eron neft omborlari zarbalari kislotali yomg'irga sabab bo'ldi
Eron hududidagi neft omborlariga qilingan zarbalardan so‘ng, ayrim hududlarda kislotali yog‘ingarchilik kuzatilayotgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bu holat atmosferaga chiqarilgan zararli moddalar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini aytishmoqda. Eron Qizil Yarim Oy jamiyati ham bu ma’lumotni tasdiqladi.
Tashkilot vakillariga ko‘ra, neft yoki yonilg‘i saqlanadigan ob'yektlarda yuz bergan portlashlar havoga ko‘p miqdorda zaharli kimyoviy birikmalar chiqaradi. Bu esa keyinchalik kislotali yog‘ingarchilik paydo bo‘lishiga olib kelishi mumkin.
Mutaxassislar tushuntirishicha, bunday hujumlar natijasida atmosferaga yonish mahsulotlari, xususan, oltingugurt dioksidi va azot oksidlari kabi moddalar tarqaladi. Ushbu kimyoviy elementlar havodagi namlik bilan reaksiyaga kirishib, sulfat va nitrat kislotalarning kuchsiz eritmalarini hosil qiladi.
Natijada bu moddalar yog‘ingarchilik bilan yerga tushganda, kislotali yomg‘ir hosil bo‘ladi. Bunday yog‘ingarchilik tabiat va inson salomatligi uchun xavf tug‘dirishi mumkin.
Mutaxassislar kislotali yomg‘irning o‘simliklar o‘sishiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi, binolar va infratuzilma obyektlariga zarar yetkazishi mumkinligini ta'kidlaydi. Shuningdek, bu yomg‘ir inson terisida qichishish hissini keltirib chiqarishi va nafas yo‘llariga ta’sir qilishi ham ehtimoldan xoli emas.

Иранские нефтяные хранилища после ударов вызвали кислотный дождь
После ударов по нефтяным хранилищам на территории Ирана появились сообщения о кислотных осадках в некоторых районах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты считают, что это может быть связано с вредными веществами, выброшенными в атмосферу. Об этом также подтвердило Общество Красного Полумесяца Ирана.
По словам представителей организации, взрывы на объектах хранения нефти или топлива выбрасывают в воздух большое количество токсичных химических соединений. Это впоследствии может привести к появлению кислотных осадков.
Специалисты объясняют, что в результате таких атак в атмосферу попадают продукты сгорания, в частности диоксид серы и оксиды азота. Эти химические элементы вступают в реакцию с влагой в воздухе, образуя слабые растворы серной и азотной кислот.
В результате, когда эти вещества выпадают с осадками на землю, образуются кислотные дожди. Такие осадки могут представлять опасность для природы и здоровья человека.
Специалисты подчеркивают, что кислотные дожди негативно влияют на рост растений, могут повредить здания и инфраструктурные объекты. Кроме того, такие дожди могут вызывать зуд кожи и оказывать влияние на дыхательные пути человека.