Tramp va Netanyaxu Eron bilan urushni yakunlashni kelishdi
AQSH prezidenti Donald Tramp "Times of Israel" nashriga bergan intervyusida Eron bilan davom etayotgan harbiy amaliyotlarni yakunlash bo‘yicha muhim bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, urushni to‘xtatish qarori Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan kelishilgan holda qabul qilinadi. Tramp o‘zaro hamkorlik zarurligini ta’kidlab, yakuniy qarorni kerakli paytda o‘zi qabul qilishini, ammo barcha omillarni sinchiklab ko‘rib chiqishini ma’lum qildi.
Bu haqda tengrinews.kz xabar berdi. Amerika rahbari nutqida agar u va Netanyaxu hokimiyatda bo‘lmaganida, Eron Isroilni butunlay yo‘q qilib yuborishi mumkinligini ta’kidladi.
Uning fikricha, ikki davlat rahbarlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari Isroil xavfsizligini ta’minlashda muhim rol o‘ynadi. Tramp Eronning Isroilga qarshi tajovuzkor niyatlari mavjudligini va bu tahdidni bartaraf etish uchun hamkorlik qilganliklarini qo‘shimcha qildi.
Avvalroq Oq uy matbuot kotibi Karolina Livitt Yaqin Sharqdagi harbiy to‘qnashuvlar yana to‘rtdan olti haftagacha davom etishi mumkinligini taxmin qilgan edi. Eslatib o‘tamiz, 2025 yil 28 fevralda AQSH va Isroil Eron hududidagi, jumladan Tehron shahridagi nishonlarga zarbalar bera boshladi.
Shunga javoban Eron ham Isroil hududiga hamda Yaqin Sharqdagi Amerika harbiy bazalariga qarshi hujumlar uyushtirmoqda.

Трамп и Нетаньяху договорились завершить войну с Ираном
Президент США Дональд Трамп в интервью изданию "Times of Israel" сделал важное заявление о завершении продолжающихся военных действий с Ираном. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, решение о прекращении войны будет принято в согласовании с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Трамп подчеркнул необходимость взаимного сотрудничества, заявив, что окончательное решение примет сам в нужное время, однако тщательно рассмотрит все факторы.
Об этом сообщает tengrinews.kz. В своей речи американский лидер отметил, что если бы он и Нетаньяху не находились у власти, Иран мог бы полностью уничтожить Израиль.
По его мнению, совместные усилия лидеров двух стран сыграли важную роль в обеспечении безопасности Израиля. Трамп добавил, что у Ирана есть агрессивные намерения против Израиля, и они сотрудничали для нейтрализации этой угрозы.
Ранее пресс-секретарь Белого дома Каролина Ливитт предположила, что военные столкновения на Ближнем Востоке могут продолжаться еще от четырех до шести недель. Напомним, что 28 февраля 2025 года США и Израиль начали наносить удары по целям на территории Ирана, включая город Тегеран.
В ответ Иран также организует атаки на территорию Израиля и американские военные базы на Ближнем Востоке.