Bu haqda Eron Islom Maslahat Assambleyasi spikeri Muhammad Bagir G‘olibaf bayonot berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar AQSh harbiy kuchlari Islom Respublikasiga qarshi harakat qilsa, Eron bunga bevosita va kuchli javob qaytaradi.
G‘olibaf shuningdek, mintaqada Eronga qarshi amalga oshirilgan har qanday zarbaning manbai bo‘lgan AQSh harbiy bazalari Eron armiyasi uchun asosiy nishonga aylanishini ta’kidladi. Bayonotda ayrim qo‘shni davlatlar ham tilga olindi.
Eron rasmiysi ba’zi qo‘shni mamlakatlar o‘z hududlaridagi AQSh harbiy harakatlarini yaqindan kuzatib borishga va’da berganini bildirdi. Mazkur bayonot Yaqin Sharqdagi harbiy va siyosiy vaziyatning keskinlashuvi fonida e’lon qilindi.
Tehronning bu munosabati mintaqadagi tanglik va ziddiyatlarning yanada kuchayib borayotganidan dalolat beradi. Shu tariqa, Eron o‘z hududining xavfsizligini himoya qilishda qat’iy turishini va har qanday tahdidga qarshi kuch bilan javob qaytarishini aniq ko‘rsatdi.

Иран предупредил о сильном ответе США
Исламская Республика Иран заявила о решительном ответе на любую возможную атаку со стороны США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил спикер Совета Исламской Республики Иран Мухаммад Багир Голибаф. По его словам, если военные силы США предпримут действия против Исламской Республики, Иран даст прямой и сильный ответ.
Голибаф также подчеркнул, что военные базы США, являющиеся источником любых ударов против Ирана в регионе, станут основной целью иранской армии. В заявлении также упомянуты некоторые соседние государства.
Иранский чиновник сообщил, что некоторые соседние страны пообещали внимательно следить за военными действиями США на своей территории. Это заявление было сделано на фоне обострения военной и политической ситуации на Ближнем Востоке.
Такая позиция Тегерана свидетельствует о нарастании напряженности и конфликтов в регионе. Таким образом, Иран ясно показал свою решимость защищать безопасность своей территории и давать сильный ответ на любую угрозу.