AQSH qamoqxonalarida saqlanayotgan Venesuela prezidenti Nikolas Maduro 8 mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan o‘z xalqiga maktub yo‘lladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Siyosatchining o‘g‘li Nikolas Maduro Gerra ota tomonidan yozilgan ushbu murojaatni ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qildi. Bu haqda tengrinews.kz sayti xabar berdi.
Maktubda Maduro vatandoshlarini qiyinchiliklarni yengib o‘tishda sabrli va e’tiqodli bo‘lishga chaqirdi. U Iso payg‘ambarning tog‘larni joyidan qo‘zg‘atishga qodir bo‘lgan imon haqidagi so‘zlaridan iqtibos keltirib, mamlakat boshiga tushgan sinovlarning tez orada tugashiga ishonch bildirdi.
Ushbu murojaat prezidentning AQSHda hibsga olinganidan keyin xalqqa yo‘llagan ilk xabarlaridan biridir. Eslatib o‘tish joizki, 2025 yil 3 yanvar kuni AQSH maxsus xizmatlari Venesuela yetakchisi Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Floresni qo‘lga olgan edi.
5 yanvar kuni Nyu-York federal sudida ularga nisbatan giyohvand moddalar savdosiga aloqadorlik ayblovi qo‘yildi. Maduro va uning rafiqasi o‘zlariga qo‘yilgan ayblovlarni rad etdi.

Николас Мадуро обратился к народу в Международный день женщин
Президент Венесуэлы Николас Мадуро, находящийся в тюрьмах США, направил письмо своему народу по случаю 8 марта – Международного женского дня. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сын политика Николас Мадуро Герра опубликовал это обращение, написанное отцом, в социальных сетях. Об этом сообщает сайт tengrinews.kz.
В письме Мадуро призвал соотечественников быть терпеливыми и верующими в преодолении трудностей. Он процитировал слова Иисуса Христа о вере, способной сдвинуть горы, выразив уверенность в скором окончании испытаний, выпавших на долю страны.
Это обращение является одним из первых сообщений президента к народу после его ареста в США. Напомним, что 3 января 2025 года спецслужбы США задержали лидера Венесуэлы Николаса Мадуро и его супругу Силию Флорес.
5 января в федеральном суде Нью-Йорка им были предъявлены обвинения в причастности к торговле наркотиками. Мадуро и его супруга отвергли предъявленные обвинения.
В настоящее время управление Венесуэлой временно возложено на Дельси Родригес, занимавшую пост вице-президента.