Qozog‘istonda go‘sht narxining oshishiga O‘zbekiston eksporti sabab bo‘ldi
Qozog‘iston ichki bozorida mol go‘shti narxlarining oshishi qo‘shni O‘zbekistonga amalga oshirilayotgan eksport hajmi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qozog‘iston Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Yerbol Tasjurekov Markaziy kommunikatsiyalar xizmatida o‘tkazilgan brifingda ma’lum qildi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Qozog‘iston o‘z ehtiyojidan ortiqcha mol go‘shti ishlab chiqaradi.
Masalan, o‘tgan yili mamlakatda 430 ming tonna mol go‘shti tayyorlangan bo‘lsa, ichki talab 400 ming tonnani tashkil etgan. Qolgan 30 ming tonna mahsulot esa eksportga yo‘naltiriladi.
Tasjurekovning ta’kidlashicha, O‘zbekiston bozorida go‘sht narxi Qozog‘istondagiga nisbatan yuqori bo‘lgani sababli, mahalliy ishlab chiqaruvchilar o‘z mahsulotlarini qo‘shni davlatga sotishni ma’qul ko‘rmoqda. Bu holat ichki bozorda taklifning kamayishiga va narxlarning oshishiga olib kelmoqda.
Shu bois, hukumat chorvachilikni rivojlantirish bo‘yicha yangi kompleks reja ustida ish olib bormoqda. Ushbu reja kelgusida ichki bozorni barqaror ta’minlash hamda eksport salohiyatini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Oldinroq O‘zbekistonga go‘sht eksporti narxlari bo‘yicha turli statistik ma’lumotlar e’lon qilingan edi. Xususan, bir kilogramm go‘shtning uch dollar atrofida sotilgani haqidagi xabarlar Qozog‘iston Savdo va integratsiya vazirligi tomonidan texnik xatolik bo‘lishi mumkinligi aytilib, shubha ostiga olingan edi.

Рост цен на мясо в Казахстане был вызван экспортом из Узбекистана
Рост цен на говядину на внутреннем рынке Казахстана может быть связан с объемом экспорта в соседний Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил заместитель министра сельского хозяйства Казахстана Ербол Тасжуреков на брифинге в службе центральных коммуникаций. По данным, Казахстан производит говядину сверх своих потребностей.
Например, в прошлом году в стране было произведено 430 тысяч тонн говядины, тогда как внутренний спрос составлял 400 тысяч тонн. Остальные 30 тысяч тонн продукции направляются на экспорт.
По словам Тасжурекова, поскольку цена на мясо на рынке Узбекистана выше, чем в Казахстане, местные производители предпочитают продавать свою продукцию соседнему государству. Эта ситуация приводит к сокращению предложения на внутреннем рынке и росту цен.
Поэтому правительство работает над новым комплексным планом развития животноводства. Ожидается, что этот план в будущем будет способствовать стабильному обеспечению внутреннего рынка и увеличению экспортного потенциала.
Ранее были опубликованы различные статистические данные по ценам на экспорт мяса в Узбекистан. В частности, сообщения о продаже одного килограмма мяса примерно за три доллара были поставлены под сомнение Министерством торговли и интеграции Казахстана, которое заявило, что это может быть технической ошибкой.