Eron qulab ketmaydi va urushda o'zini himoya qilmoqda
Tehron shahri uch kun ichida qulab ketmaydi va tez yutuqqa erishish ham oson emas. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eronning qirq yillik rahbari vafot etganidan keyin ham davlat oyoqda turib, bir-o'zi kurashishni davom ettirmoqda. Qo'shma Shtatlarning uzoq muddatli urush rejasi yo'qligi ma'lum bo'lmoqda.
Ularning asosiy maqsadi faqat Xomeynini o'ldirish edi. Ular rahbar vafot etgandan keyin boshqaruv tizimi o'zgarib, davlat qulashini taxmin qilganlar.
Biroq Eron boshqaruv tizimi ular o'ylagandek markazlashgan diktatura ko'rinishida bo'lib chiqmadi. Eron Venesuela yoki Suriya emasligini tushunib yetishmadi.
Odamlar ham Trampning chaqirigiga qaramay, ko'chaga chiqib hokimiyatni o'z qo'liga olmadilar. Eron urushning ilk kunlaridayoq Qo'shma Shtatlar va Isroil hujumiga javoban arab davlatlarini o'qqa tutishni boshladi.
Buning sababi oddiy edi, chunki arab davlatlarida amerikaliklarning harbiy bazalari joylashgan. Eronning asosiy nishoni Dubay bo'ldi.
Arab olamining sayyohlar uchun eng mashhur shahri hisoblangan Dubay Eronning hujumlaridan so'ng sharplar shahriga aylanib qoldi. Odamlar xavf tufayli Dubaydan qochishga majbur bo'ldilar.
Bir necha kun ichida Eron dunyodagi eng ko'p sayyohlar serqatnov bo'lgan shaharni eng xavfli joylardan biriga aylantirdi. Endi Fors ko'rfazi avvalgidek tinch bo'lmaydi va urush ko'p narsani o'zgartirib yubordi.
Rossiya va Ukraina urushining beshinchi yiliga kelib dunyodagi eng qudratli davlat Ukrainadan Eron dronlariga qarshi kurashish uchun yordam so'radi. Rossiya besh yil davomida shunchalik ko'p dronlarni uchirganki, Ukraina ularni tutish bo'yicha mutaxassisga aylanib ketdi.
Bugungi kunda Ukraina maktablarida dron uchurish alohida fan sifatida o'rgatilmoqda. Ukraina harbiylari Eron dronlarini boshqa arzon dronlar yordamida urib tushirishni o'rganib oldilar.
Shu sababli Qo'shma Shtatlar Yaqin Sharqdagi hamkorlarini himoya qilish uchun Ukrainadan dronlar bo'yicha yordam so'rashdi. Arab mamlakatlarida qurol ham, pul ham ko'p.
Lekin pastlab uchadigan kamikadze dronlarini qimmat raketalar bilan urib bo'lmaydi. Qimmatbaho qurollarga zo'r bergan amerikaliklar arzon-garov urushga tayyor emasligi ma'lum bo'ldi.

Иран не рухнет и защищает себя в войне
Даже после смерти сорокалетнего лидера Иран остается на ногах и продолжает бороться самостоятельно. Стало известно, что у Соединенных Штатов нет долгосрочного плана ведения войны.
Их главной целью было лишь убийство Хомейни. Они предполагали, что после смерти лидера система управления изменится и государство рухнет.
Однако система управления Ирана не оказалась централизованной диктатурой, как они думали. Они не поняли, что Иран — это не Венесуэла или Сирия.
Люди, несмотря на призывы Трампа, не вышли на улицы и не взяли власть в свои руки. Уже в первые дни войны Иран начал обстреливать арабские государства в ответ на нападения США и Израиля.
Причина была проста: в арабских странах расположены военные базы американцев. Главной целью Ирана стал Дубай.
Дубай, самый популярный город арабского мира для туристов, после иранских атак превратился в город-ловушку. Люди были вынуждены бежать из Дубая из-за опасности.
За несколько дней Иран превратил самый посещаемый туристами город мира в одно из самых опасных мест. Теперь Персидский залив больше не так спокоен, как раньше, и война многое изменила.
К пятому году войны России и Украины самое мощное государство мира обратилось к Украине за помощью в борьбе с иранскими дронами. Россия за пять лет сбросила так много дронов, что Украина стала экспертом в их перехвате.
Сегодня в украинских школах пилотирование дронов преподается как отдельный предмет. Украинские военные научились сбивать иранские дроны с помощью других дешевых беспилотников.
Поэтому Соединенные Штаты обратились к Украине за помощью в области дронов для защиты своих союзников на Ближнем Востоке. В арабских странах много оружия и денег.
Но сбить низколетящие дроны-камикадзе дорогими ракетами невозможно. Стало ясно, что американцы, привыкшие к дорогому оружию, не готовы к дешевой войне.