Tramp neft narxining oshishini kichik to'lov deb atadi
U o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida bu holatni xavfsizlik va tinchlik yo‘lida to‘lanadigan “juda kichik to‘lov” deb atadi. Trampning fikricha, Eronning yadroviy tahdidi bartaraf etilgach, neft narxlaridagi bu qisqa muddatli ko‘tarilish tez orada kamayadi.
U bu o‘sishni AQSh va butun dunyo xavfsizligi bilan solishtirganda unchalik katta muammo emasligi bilan izohladi. Reuters agentligining xabariga ko‘ra, 9 mart, dushanba kuni bozor ochilishi bilan Brent markali neft narxi taxminan 20 foizga oshib, bir barreli 111,04 dollarga yetdi.
Shu bilan birga, WTI markali neft narxi ham 16,8 foizga ko‘tarilib, 106,17 dollarga chiqqan. Solishtirish uchun aytilsa, 28 fevraldan oldin neft narxi bir barreli atrofida 70 dollar edi.
Tahlillar bo‘yicha asosiy xavotir Ho‘rmuz bo‘g‘ozining uzoq muddatga yopilib qolishi ehtimoli bilan bog‘liq. Chunki dunyoda neftning taxminan 20 foizi aynan shu yo‘lakdan o‘tadi.
Bundan tashqari, Qatarning suyultirilgan tabiiy gazi ham asosan shu hudud orqali tashiladi. Shuningdek, bu narx o‘sishi 2022 yil fevralida Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi ortidan kuzatilgan eng keskin neft narxi ko‘tarilishlaridan biri hisoblanadi.

Трамп назвал рост цен на нефть небольшой платой
Президент США Дональд Трамп высказался по поводу резкого роста цен на нефть из-за конфликта на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он назвал эту ситуацию «очень небольшой платой», которую приходится платить за безопасность и мир, на своей странице в социальной сети. По мнению Трампа, после устранения ядерной угрозы со стороны Ирана краткосрочный рост цен на нефть скоро снизится.
Он объяснил этот рост тем, что по сравнению с безопасностью США и всего мира это не такая уж большая проблема. По данным агентства Reuters, 9 марта, в понедельник, при открытии рынка цена на нефть марки Brent выросла примерно на 20% и достигла 111,04 доллара за баррель.
При этом цена на нефть марки WTI также поднялась на 16,8% и достигла 106,17 доллара. Для сравнения, до 28 февраля цена на нефть составляла около 70 долларов за баррель.
Основная обеспокоенность аналитиков связана с возможностью длительного закрытия Ормузского пролива, через который проходит около 20% мировой нефти.
Кроме того, сжиженный природный газ Катара также в основном транспортируется через этот регион. Этот рост цен считается одним из самых резких с февраля 2022 года, когда Россия вторглась в Украину.