Bahrayn zavodidagi yong'in eksportni to'xtatdi
Ushbu qarorni qabul qilishga asos bo'lgan sabab Al-Mamir hududidagi neftni qayta ishlash zavodida yuz bergan jiddiy yong'in hodisasi hisoblanadi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan ko'plab videolarda zavod hududidan osmonga ko'tarilayotgan zich qora tutun ustunlarini aniq ko'rish mumkin.
Kompaniya bergan rasmiy bayonotida ushbu voqea mintaqada davom etayotgan harbiy mojarolar va muhim infratuzilma obyektlariga qilingan hujumlar bilan bevosita bog'liq ekanligi ta'kidlandi. Hozirgi vaqt zavodning ishlab chiqarishi asosan ichki bozor ehtiyojlarini qondirishga yo'naltirilgan bo'lib, yong'in tufayli yetkazilgan moddiy zarar ko'lami mutaxassislar tomonidan o'rganilmoqda.
Mahalliy rasmiy shaxslar yong'in sodir bo'lishiga Eron tomonidan amalga oshirilgan navbatdagi raketa zarbalari sabab bo'lganini ma'lum qilishdi. Eslatib o'tamiz, o'tgan hafta Qatar Energetika kompaniyasi ham o'z ishlab chiqarish obyektlariga qilingan hujumlar tufayli shunga o'xshash chorani qo'llashga majbur bo'lgan edi.
Qatar energetika vazirligi agar Amerika Qo'shma Shtatlari va Isroil Eron bilan bo'lgan urushni to'xtatmasa, Fors ko'rfazi davlatlari neft eksportini butunlay to'xtatishi mumkinligidan ogohlantirdi. Mintaqadagi vaziyat yigirma sakkiz fevral kuni Amerika Qo'shma Shtatlari va Isroilning Eronga qarshi harbiy harakatlarni boshlashi bilan keskinlashdi.
Eron bunga javoban mintaqadagi Amerika harbiy bazalari va muhim energetika obyektlariga dron hamda raketalar bilan zarba bermoqda. Shuningdek, Eron dunyodagi neft tashishning asosiy yo'lagi hisoblangan Xormuz bo'g'ozini yopib qo'ydi.
Ushbu omillar ta'sirida jahon bozorida neft narxi keskin ko'tarilib, olti mart kuni Osiyo birjalarida bir barrel neft qiymati yuz yigirma dollarga yaqinlashdi. Bu ko'rsatkich yuz o'n ikki yildan buyon kuzatilmagan rekord daraja hisoblanadi.

Основанием для принятия этого решения стал серьезный пожар, произошедший на нефтеперерабатывающем заводе в районе Аль-Мамир. На многочисленных видео, распространяемых в социальных сетях, четко видны густые черные столбы дыма, поднимающиеся от территории завода в небо.
В официальном заявлении компании подчеркивается, что это событие напрямую связано с продолжающимися в регионе военными конфликтами и атаками на важные инфраструктурные объекты. В настоящее время производство завода ориентировано преимущественно на удовлетворение потребностей внутреннего рынка, а объем материального ущерба, нанесенного пожаром, изучается специалистами.
Местные официальные лица сообщили, что причиной пожара стали очередные ракетные удары со стороны Ирана. Напоминаем, что на прошлой неделе компания Qatar Energy также была вынуждена принять аналогичные меры из-за атак на свои производственные объекты.
Министерство энергетики Катара предупредило, что если США и Израиль не прекратят войну с Ираном, страны Персидского залива могут полностью остановить экспорт нефти. Ситуация в регионе обострилась 28 февраля с началом военных действий США и Израиля против Ирана.
В ответ Иран наносит удары дронами и ракетами по американским военным базам в регионе и важным энергетическим объектам. Кроме того, Иран закрыл Ормузский пролив, являющийся основным маршрутом транспортировки нефти в мире.
Под влиянием этих факторов мировые цены на нефть резко выросли, и 6 марта стоимость барреля нефти на азиатских биржах приблизилась к ста двадцати долларам. Этот показатель является рекордным за последние сто двенадцать лет.