Eron AQSH va Isroil tarafdorlarining mol-mulkin musodara qiladi
Eron Bosh prokuraturasi mamlakatdan tashqarida yashayotgan va Amerika Qo'shma Shtatlari hamda Isroilning Eron ga qarshi siyosatini yondashuvchi o'z fuqarolariga nisbatan jiddiy qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy bayonotda shu davlatlar bilan hamkorlik qilgan yoki ularning harakatlarini tasdiqlagan eronliklarning mamlakat hududidagi barcha mol-mulki musodara qilinadi, deyilgan. Prokuratura vakillari esa bu jarayonning faqat boshlanishi ekanligini va kelajakda qonun doirasida yanada keskin choralar ko'rilishini ta'kidladi.
Xalqaro axborot agentliklarining ma'lumotlariga ko'ra, hozirgi kunda Eron tashqarisida besh milliondan ortiq eronlik istiqomat qilmoqda. Ularning katta qismi AQSH va G'arbiy Yevropa davlatlarida yashaydi.
Ko'plab taniqli shaxslar ijtimoiy tarmoqlar orqali Eron rahbariyatini keskin tanqid qilib kelmoqdalar. Ular AQSH va Isroilning harbiy harakatlarini ochiq qo'llab-quvvatlashib, rasmiy Tehronning siyosatiga qarshi chiqmoqdalar.
Eron ichkarisida boshlangan keng ko'lamli norozilik namoyishlaridan so'ng, xorijdagi eronlik diaspora vakillari ham faol ishtirok etishni boshladilar. Ular muntazam ravishda Amerika va Yevropa shaharlarining ko'chalariga chiqib, o'z vatanidagi norozilik namoyishlarini qo'llab-quvvatlashlarini ko'rsatyaptilar.
Rasmiy Tehron esa bunday harakatlarni davlat xavfsizligiga jiddiy tahdid deb baholamoqda. Hukumatning ushbu yangi qarori xorijdagi muxolif fikrdagi fuqarolarga bosim o'tkazish va ularning moliyaviy imkoniyatlarini cheklashga qaratilgan navbatdagi qadam sifatida ko'rilmoqda.
Bu chora tashqi siyosatdagi noroziliklarni bostirish va ichki barqarorlikni ta'minlash yo'lidagi muhim harakatlar qatoriga kiradi. Kelajakda bu jarayon yana chuqurlashishi va yangi huquqiy normalar qabul qilinishi ehtimoli yuqori deb hisoblanmoqda.

Генеральная прокуратура Ирана приняла серьезное решение в отношении своих граждан, проживающих за пределами страны и поддерживающих политику Соединенных Штатов Америки и Израиля против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
В официальном заявлении говорится, что все имущество иранцев, сотрудничавших с этими государствами или одобрявших их действия, находящееся на территории страны, будет конфисковано. Представители прокуратуры подчеркнули, что это лишь начало процесса и в будущем в рамках закона будут приняты еще более жесткие меры.
Согласно данным международных информационных агентств, в настоящее время за пределами Ирана проживает более пяти миллионов иранцев. Большая их часть живет в США и странах Западной Европы.
Многие известные личности через социальные сети продолжают резко критиковать руководство Ирана. Они открыто поддерживают военные действия США и Израиля, выступая против политики официального Тегерана.
После начала широкомасштабных протестов внутри Ирана представители иранской диаспоры за рубежом также начали активно участвовать в них. Они регулярно выходят на улицы американских и европейских городов, выражая поддержку протестам в своей родине.
Официальный Тегеран оценивает такие действия как серьезную угрозу национальной безопасности. Это новое решение правительства рассматривается как очередной шаг по оказанию давления на граждан с оппозиционными взглядами за рубежом и ограничению их финансовых возможностей.
Эта мера входит в ряд важных действий по подавлению недовольства во внешней политике и обеспечению внутренней стабильности. Считается, что в будущем этот процесс может углубиться и с высокой вероятностью будут приняты новые правовые нормы.