Tehron shahrida Eronning yangi oliy rahbari Mujtaba Xominaiy lavozimga qasamyod qilish marosimi katta shov-shuv bilan o'tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea sobiq oliy rahbar Ali Xominaiy 2025 yilning 28 fevral kuni Isroil va Amerika Qo'shma Shtatlari hujumlari natijasida hayotdan ko'z yumganidan so'ng amalga oshirildi. Davlat telekanallari va boshqa axborot vositalarida tarqatilgan tasvirlarda mamlakatning turli shaharlaridan chiqib kelgan xalq yangi rahbar va uning otasi portretlarini ko'tarib yurganini ko'rish mumkin edi.
Bu manzaralar xalqning yangi yetakchiga nisbatan bo'lgan ishonchi va ehtiromini namoyon etmoqda. O'ttiz olti yoshli Mujtaba Xominaiy shia mazhabiga mansub ruhoniysi hisoblanadi.
U Eronning qudratli harbiy kuchlari bo'lmish Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi bilan juda yaqin aloqaga ega shaxs sifatida tanilgan. Xorijiy matbuot manbalariga ko'ra, aynan shu harbiy tuzilma sobiq rahbar vafotidan keyin uning o'g'li hokimiyat tepasiga kelishini talab qilgan asosiy kuch edi.
Eronning siyosiy tizimida oliy rahbar mamlakat kelajagi va strategik yo'nalishlarini belgilovchi eng yuqori shaxs bo'lib, Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi to'g'ridan-to'g'ri shu kishiga bo'ysunadi. Mintaqadagi jiddiy vaziyat fonida Livanning Hizbulloh harakati ham o'z bayonotini e'lon qildi.
Ular Eronning yangi rahbariyatiga sodiqlik kasbini tasdiqlab, Mujtaba Xominaiyga davlat boshqaruvi ishlarida muvaffaqiyat tilashdi. Eron siyosatida oliy rahbar bevosita kundalik ishlar bilan band bo'lmasa-da, mamlakatning ichki va tashqi siyosatidagi eng muhim qarorlarni qabul qiluvchi yagona shaxs hisoblanadi.
Uning tanlangan yo'li va qarorlari butun mintaqa uchun katta ahamiyatga ega bo'lib keladi. Xalqaro jamoatchilik yangi rahbarning keyingi qadamlarini diqqat bilan kuzatib borishda davom etmoqda.

В Тегеране прошла церемония присяги нового верховного лидера Ирана
В Тегеране с большим размахом прошла церемония присяги нового верховного лидера Ирана Муджтабы Хомейни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие состоялось после того, как бывший верховный лидер Али Хомейни скончался 28 февраля 2025 года в результате атак Израиля и Соединённых Штатов Америки. На изображениях, распространяемых государственными телеканалами и другими СМИ, можно было увидеть, как люди из разных городов страны несут портреты нового лидера и его отца.
Эти сцены демонстрируют доверие и уважение народа к новому руководителю. Тридцатишестилетний Муджтаба Хомейни является духовным лицом шиитского направления.
Он известен как человек, имеющий очень тесные связи с Корпусом стражей исламской революции — мощными военными силами Ирана. По данным зарубежных СМИ, именно эта военная структура была основной силой, требовавшей прихода сына покойного лидера к власти после его смерти.
В политической системе Ирана верховный лидер является высшей фигурой, определяющей будущее страны и стратегические направления, и Корпус стражей исламской революции подчиняется непосредственно ему. На фоне серьёзной ситуации в регионе движение Хезболла из Ливана также опубликовало своё заявление.
Они подтвердили свою лояльность новому руководству Ирана и пожелали Муджтабе Хомейни успехов в управлении государством. Хотя верховный лидер в иранской политике не занимается непосредственно повседневными делами, он остаётся единственным лицом, принимающим самые важные решения во внутренней и внешней политике страны.
Выбранный им курс и решения имеют большое значение для всего региона. Международное сообщество продолжает внимательно следить за дальнейшими шагами нового лидера.