Unga ko'ra, Kiyev hukumati Iordaniyadagi Amerika Qo'shma Shtatlari harbiy bazasini himoya qilish uchun o'zining dronlari va tajribali mutaxassislar guruhini yuborishga qaror qilgan. Bu qadam Vashingtonning shoshilinch so'roviga binoan amalga oshirilgan bo'lib, ikki davlat o'rtasidagi harbiy hamkorlikning yangi bosqichini belgilaydi.
Prezident Zelenskiyning so'zlariga ko'ra, AQSH tomonidan yordam talab qilinganidan keyin ukrainalik mutaxassislar atigi bir kun ichida safarga tayyorlanib, vazifaga yo'l olganlar. Ushbu hamkorlikning ortida chuqur strategik sabablar yashiringan.
Rossiya Ukrainaga qarshi urush jarayonida Eron ishlab chiqargan Shahed kabi zarbali dronlardan keng foydalanib kelmoqda. Natijada, Ukraina qurolli kuchlari aynan shu turdagi dronlardan himoyalanish va ularni nishonga olish bo'yicha dunyodagi eng boy tajribaga ega bo'lgan armiyalardan biriga aylandi.
Yaqin Sharqdagi AQSH va uning hamkorlari ham shu xil tahdidlar bilan yuzma-yuz kelganligi sababli, Kiyev o'zining noyob malakasi va texnik imkoniyatlarini taklif qilish orqali Vashington bilan aloqalarni yanada mustahkamlashga intilmokda. Tahlilchilar fikriga ko'ra, bu vaziyat Ukraina uchun ikki tomonlama ahamiyatga ega bo'lib qoldi.
Birinchidan, Kiyev AQSH vositachiligidagi kelajakdagi tinchlik muzokaralarida o'z mavqeyini mustahkamlash va xalqaro hamjamiyat e'tiborini qayta Ukrainadagi urushga jalb qilishni maqsad qilgan. Ikkinchidan, Ukraina ushbu ko'rsatilayotgan yordam evaziga o'ziga zarur bo'lgan zamonaviy havo mudofaa tizimlarini olish imkoniyatini ko'rib chiqmoqda.
Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashuvi global siyosiy kun tartibini o'zgartirgan bo'lsa-da, Zelenskiy bu vaziyatdan diplomatik yutuqlar uchun foydalanishga harakat qilmoqda. Shu bilan birga, Ukraina va AQSH o'rtasidagi munosabatlarda ma'lum bir ehtiyotkorlik va taranglik saqlanib qolmoqda.
Xususan, AQSH prezidenti Donald Trampning yaqinda Zelenskiy haqida bildirgan tanqidiy fikrlari ikki davlat o'rtasidagi ishonch masalasini to'liq hal qilmagan bo'lishi mumkin. Bu holatga qaramay, Yaqin Sharq mintaqasidagi davlatlar bilan aloqalarni yaxshilash va ularning Rossiya bilan bo'lgan bog'lanishlarini yumshatish Ukraina tashqi siyosatining ustuvor vazifalaridan biriga aylangan.
Yakuniy tahlilda, Kiyevning bu qadami nafaqat harbiy yordam, balki global siyosiy maydonda o'z o'rnini saqlab qolish uchun amalga oshirilgan muhim diplomatik manevr sifatida baholanmoqda.

Зеленский объявил, что отправляет дроны для защиты базы США в Иордании
Президент Украины Владимир Зеленский в интервью газете The New York Times объявил важную информацию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению, правительство Киева решило направить свои дроны и группу опытных специалистов для защиты военной базы Соединенных Штатов Америки в Иордании. Этот шаг был предпринят по срочному запросу Вашингтона и знаменует новый этап военного сотрудничества между двумя государствами.
По словам президента Зеленского, после просьбы США о помощи украинские специалисты за один день подготовились к выезду и отправились на выполнение задачи. За этим сотрудничеством скрываются глубокие стратегические причины.
В ходе войны против России Россия широко использует ударные дроны, такие как иранские «Шахед». В результате Вооруженные силы Украины стали одной из армий мира, обладающих самым богатым опытом защиты от таких дронов и их поражения.
Поскольку США и их партнеры на Ближнем Востоке также сталкиваются с аналогичными угрозами, Киев стремится еще больше укрепить связи с Вашингтоном, предлагая свои уникальные навыки и технические возможности. По мнению аналитиков, эта ситуация приобрела двоякое значение для Украины.
Во-первых, Киев намерен укрепить свои позиции в будущих мирных переговорах при посредничестве США и вновь привлечь внимание международного сообщества к войне в Украине. Во-вторых, Украина рассматривает возможность получения необходимых ей современных систем противовоздушной обороны в обмен на оказываемую помощь.
Хотя обострение ситуации на Ближнем Востоке изменило глобальную политическую повестку дня, Зеленский пытается использовать это положение для достижения дипломатических успехов. При этом в отношениях между Украиной и США сохраняется определенная осторожность и напряженность.
В частности, недавние критические высказывания президента США Дональда Трампа в адрес Зеленского могут не полностью решить вопрос доверия между двумя государствами. Несмотря на это, улучшение связей со странами Ближнего Востока и смягчение их связей с Россией стало одной из приоритетных задач внешней политики Украины.
В конечном итоге, этот шаг Киева оценивается не только как военная помощь, но и как важный дипломатический маневр для сохранения своего места на глобальной политической арене.