Yaqin Sharq mintaqasida kuzatilayotgan harbiy ziddiyatlar va dunyo neft savdosining hayotiyligi uchun ahamiyati juda katta bo'lgan Hormuz bo'g'ozining yopilishi xavfi global neft bozorida keskin o'zgarishlarga sabab bo'lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Natijada, neft narxlari so'nggi paytlarda keskin o'sib bormoqda. 2022 yildan beri birinchi marta neft narxi yuz dollarlik belgini ortda qoldirdi.
Deutsche Welle xalqaro nashrining ma'lumotlariga ko'ra, 9 mart kuni dunyo bozorida Brent markali neftning narxi deyarli yigirma foizga oshib, bir barrel uchun yuz o'n bir va to'rtta sentni tashkil etdi. WTI markali neft esa yuz olti va yettita sentgacha ko'tarildi.
Taqqoslash uchun aytish kerakki, vaziyat shunchalik keskinlashmagan paytlarda narxlar yetmish dollar atrofida barqaror bo'lib kelgan edi. Bozordagi xavotir va shubhalarning asosiy sababi dunyoning neft ehtiyojining yigirma foizini tashkil etuvchi yirik yuklarning o'tib boradigan Hormuz bo'g'ozining to'satdan yopilishi xavfidir.
Energetik inqirozning oldini olish va vaziyatni barqarorlashtirish maqsadida AQSh moliya vaziri Skott Bessent Rossiya neftiga nisbatan joriy etilgan sanoqiy choralarini qisman yumshatish imkoniyatini o'rganmoqda. Xususan, Hindiston kabi yirik neft iste'molchisi davlatga Rossiya neftini xarid qilish uchun o'ttiz kunlik maxsus imtiyoz berildi.
Bu qadam bozorni tinchlantirishga xizmat qilishi kutilmoqda. Mazkur vaziyatning keskinlashishiga o'n yetti mart kuni Isroilning Eron neft infratuzilmasiga bergan kuchli aviazarbalari bevosita sabab bo'ldi.
Tehron shahri atrofidagi beshta yirik energetika obyekti hujumga uchragach, Eron bunga javoban Fors ko'rfazi havzasidagi boshqa davlatlarning neft obyektlariga ham zarba berish bilan tahdid qildi. Bu holat global yoqilg'i bozoridagi beqarorlikni yanada kuchaytirib, xalqaro investorlarning xavotirini orttirmoqda.

Конфликты на Ближнем Востоке подняли цену нефти до ста долларов
Военные конфликты в регионе Ближнего Востока и угроза закрытия пролива Ормуз, который имеет огромное значение для жизнеспособности мировой торговли нефтью, вызывают резкие изменения на глобальном нефтяном рынке. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате цены на нефть в последнее время резко растут. Впервые с 2022 года цена нефти превысила отметку в сто долларов.
По данным международного издания Deutsche Welle, 9 марта цена нефти марки Brent на мировом рынке выросла почти на двадцать процентов и составила сто один доллар и четырнадцать центов за баррель. Нефть марки WTI поднялась до ста шести долларов и семнадцати центов.
Для сравнения стоит отметить, что в менее напряжённые периоды цены стабилизировались около семидесяти долларов. Основной причиной беспокойства и сомнений на рынке является угроза внезапного закрытия пролива Ормуз, через который проходит двадцать процентов мировых нефтяных грузов.
Для предотвращения энергетического кризиса и стабилизации ситуации министр финансов США Скотт Бессент изучает возможность частичного смягчения введённых ограничительных мер в отношении российской нефти. В частности, крупному потребителю нефти, такому как Индия, предоставлена специальная тридцатидневная льгота на закупку российской нефти.
Ожидается, что этот шаг поможет успокоить рынок. Непосредственной причиной обострения ситуации стали мощные авиаудары Израиля по нефтяной инфраструктуре Ирана 17 марта.
После атак на пять крупных энергетических объектов в окрестностях Тегерана Иран в ответ пригрозил ударами по нефтяным объектам других стран Персидского залива. Эта ситуация усиливает нестабильность на мировом топливном рынке и увеличивает тревогу международных инвесторов.
В ближайшие дни, в зависимости от развития ситуации в регионе, цены на нефть могут снова измениться.