Amerika Qo'shma Shtatlari sobiq prezidenti Donald Tramp Turkiya raisi Rejep Tayyip Erdog'anni mintaqadagi muhim siyosiy shaxsiyatlar bilan ishlashda yangi yondashuvlarni qo'llashga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, Eronning yetakchi siyosatchisi Mujtaba Xominayni nishonga olish orqali ikki davlatning hamkorligi yanada mustahkamlanishi mumkin. Bu taklif Trampning Turkiya rahbariga bo'lgan ishonchi va uning mintaqaviy vaziyatga oid ko'rinishlarini aks ettiradi.
So'zlashuvlar davomida Tramp Erdog'anni qattiqqo'l va matonatli rahbar sifatida yuqori baholadi. Uning fikricha, Turkiya prezidentining nutqlari xalqqa katta ta'sir ko'rsatadi va ularning siyosatdagi o'rni juda katta.
Biroq, Trampning ta'kidlashicha, barcha gap faqat so'z bilan cheklanib qolmasligi kerak. Harbiy salohiyat, ayniqsa zamonaviy raketalar tizimlariga ega bo'lish va ularni samarali qo'llash davlat xavfsizligi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Suhbat jarayonida Tramp Erdog'anga birgalikda harakat qilishni taklif qilib, kichik Xominayga chek qo'yish lozimligini aytdi. Bu bayonot AQSH va Turkiya o'rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga o'tkazishi hamda mintaqaviy siyosiy vaziyatga jiddiy ta'sir ko'rsatishi mumkin.
Xalqaro tahlilchilar ushbu voqeaga katta e'tibor qaratmoqda. Ularning fikriga ko'ra, ikki kuchli davlatning harbiy hamkorlik yo'lida qadam tashlashi Eronning strategik imkoniyatlariga sezilarli darajada ta'sir qiladi.
Bundan tashqari, bunday qadamlar butun mintaqa ichidagi harbiy va siyosiy muvozanatni o'zgartirish xavfini ham tug'diradi. Turli davlatlar o'z manfaatlari nuqtai nazaridan bu jarayonni kuzatib borishmoqda.
Kelajakda vaziyat qanday rivojlanishi hamda ikki davlat o'rtasidagi kelishuvlar qanday natija berishi hali aniq emas. Biroq, hozirgi paytda ushbu takliflar dunyo siyosatida katta qiziqish uyg'otgan va ko'plab ekspertlar tomonidan chuqur tahlil qilinmoqda.

Трамп призвал Эрдогана сделать целью лидера Ирана
Бывший президент США Дональд Трамп призвал президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана применять новые подходы в работе с важными политическими фигурами региона. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, сотрудничество между двумя странами может быть еще более укреплено путем взятия на прицел ведущего иранского политика Муджаббы Хомейни. Это предложение отражает доверие Трампа к турецкому лидеру и его взгляды на региональную ситуацию.
В ходе беседы Трамп высоко оценил Эрдогана как жесткого и решительного лидера. По его мнению, речи президента Турции оказывают большое влияние на народ, и их роль в политике очень велика.
Однако, как подчеркнул Трамп, все не должно ограничиваться лишь словами. Военный потенциал, особенно наличие современных ракетных систем и их эффективное применение, имеет решающее значение для государственной безопасности.
В ходе разговора Трамп предложил Эрдогану действовать совместно и заявил о необходимости поставить точку на маленьком Хомейни. Это заявление может вывести отношения между США и Турцией на новый уровень и оказать серьезное влияние на региональную политическую ситуацию.
Международные аналитики уделяют этому событию пристальное внимание. По их мнению, шаг двух сильных государств по пути военного сотрудничества окажет значительное влияние на стратегические возможности Ирана.
Кроме того, такие шаги несут в себе риск изменения военного и политического баланса во всем регионе. Различные государства следят за этим процессом с точки зрения своих интересов.
Как будет развиваться ситуация в будущем и к каким результатам приведут соглашения между двумя странами, пока неясно. Однако на данный момент эти предложения вызывают большой интерес в мировой политике и глубоко анализируются многими экспертами.