Turkiya aholisi kutilganidan ham tez sur’atlarda qarishmoqda
Turkiya Respublikasida yuz berayotgan demografik o‘zgarishlar so‘nggi paytlarda jiddiy e’tibor markaziga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika boshqarmasining taqdim etgan yangi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat aholisining qarish jarayoni kutilganidan ham tez sur’atlar bilan rivojlanmoqda. So‘nggi besh yillik davr ichida yetmish beshta va undan katta yoshdagi fuqarolar soni 20 foizdan ortiqqa oshgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich ijtimoiy soha uchun jiddiy e’tiborni talab qiladi.
Hozirgi kunda Turkiya aholisi jami sakksh olti million to‘qson ming yettisinchi nafarni tashkil etmoqda. 2020 yilda yetti million to‘qqiz yuz ellik uch ming bo‘lgan keksa aholi soni joriy yil oxiriga kelib to‘qqiz million besh yuz sakson uch ming nafarga yetdi.
Bu raqam mamlakat umumiy aholisining taxminan o‘n bir foiziga teng keladi. Mutaxassislar tahlillariga asoslanib, 2030 yilga kelib ushbu ulush o‘n uch foizdan ham oshishi kutilmoqda.
Hozirda har yuz nafar mehnat qobiliyatiga ega bo‘lgan inson zimmasiga o‘rtacha o‘n besh nafar qariyani ta’minlash mas’uliyati tushmoqda. Bu holat moliyaviy va ijtimoiy xizmatlar tizimiga qo‘shimcha yuklamalar keltiradi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, qariyalar ulushi eng yuqori hudud Sinop viloyati hisoblanadi. Aholi soni jihatidan esa eng ko‘p keksa fuqarolar yashaydigan shahar Istanbuldir.
Mamlakat yetti ming yettisinchi jami o‘n ikki ming uch yuz yigirma sakkiz nafar fuqaro yuz yoshdan oshgan bo‘lib, ularning aksariyati ayollardir. Shuningdek, taxminan bir million yetting ming keksa fuqaro uyida yolg‘iz yashaydi.
Bu holat ularning hayotiy ehtiyojlarini qondirish va psixologik qo‘llab-quvvatlash masalasini yanada dolzarb qiladi. O‘tgan yil oxiriga kelib Turkiya Birlashgan Millatlar Tashkiloti tasnifiga ko‘ra aholisi qariyalar ulushi yuqori bo‘lgan davlatlar qatoriga rasman kiritildi.
Kelajakda bu jarayonni boshqarish uchun davlat tomonidan samarali dasturlar ishlab chiqilishi lozim.

Население Турции стареет быстрее, чем ожидалось
Демографические изменения, происходящие в Турецкой Республике, в последнее время привлекают серьезное внимание. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новым данным, представленным Национальным управлением статистики, процесс старения населения страны развивается быстрее, чем ожидалось. За последние пять лет число граждан в возрасте семидесяти пяти лет и старше увеличилось более чем на 20 процентов, что требует серьезного внимания со стороны социальной сферы.
В настоящее время население Турции составляет в общей сложности восемьдесят шесть миллионов девятьсот семьдесят тысяч семьсот человек. Число пожилых людей, которое в 2020 году составляло семь миллионов девятьсот пятьдесят три тысячи, к концу текущего года достигло девяти миллионов пятисот восемьдесят трех тысяч.
Эта цифра соответствует примерно одиннадцати процентам от общего населения страны. По анализам специалистов, к 2030 году эта доля ожидается более тринадцати процентов.
В настоящее время на каждые сто трудоспособных людей приходится в среднем пятнадцать пожилых. Эта ситуация создает дополнительную нагрузку на финансовую и социальную системы обслуживания.
Согласно статистическим данным, наибольшая доля пожилых людей приходится на провинцию Синоп. По численности населения город с наибольшим количеством пожилых граждан — Стамбул.
В стране проживает двенадцать тысяч триста двадцать восемь граждан старше ста лет, большинство из которых женщины. Кроме того, примерно один миллион семь тысяч пожилых граждан живут одни в своих домах.
Эта ситуация делает вопросы удовлетворения их жизненных потребностей и психологической поддержки еще более актуальными. К концу прошлого года Турция официально вошла в число стран с высокой долей пожилого населения согласно классификации Организации Объединенных Наций.
В будущем для управления этим процессом необходимо разработать эффективные государственные программы.