Tramp NATO ni qog‘ozdagi yo‘lbars deb atadi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Vashingtonning Yevropadagi hamkorlari Hormuz bo‘g‘ozi hududida o‘tkazilishi mumkin bo‘lgan harbiy amaliyotga qo‘shilishdan bosh tortganidan so‘ng, Shimoliy Atlantika alyansini qog‘ozdagi yo‘lbars deb atadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida e’lon qilingan xabarda alyansning AQSh ishtirokisiz zaif ekanini ta’kidladi. U alyans a’zolarini qo‘rquv hissi ostida qarorlar qabul qilayotganlikda aybladi va ularning jiddiylik darajasiga shubha bildirdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Yevropa davlatlari yadro qurog‘i bilan qurollanayotgan Eron kabi tahdidni bartaraf etishga yo‘naltirilgan harakatlarida faol ishtirok etmoqchi emas. U, shu bilan birga, ayrim ittifoqchilar energiya eksporti uchun dunyodagi eng muhim tashuv yo‘llaridan biri hisoblangan Hormuz bo‘g‘ozi xavfsizligini ta’minlashga yordam berishdan bosh tortganidan keyin neft narxlari oshib ketayotganini tanqid qilishda davom etmoqda.
Prezimning fikricha, ushbu muhim suv yo‘lakini qayta ochish va xavfsizligini ta’minlash Yevropa mamlakatlari uchun juda katta xatar tug‘dirmaydi va faqat cheklangan harbiy kuch ishlatishni talab qiladi. Ushbu bayonotlar Yevropa Ittifoqi sammiti doirasida AQShning Eron bilan kelib chiqqan ziddiyatda Vashingtonga harbiy yordam ko‘rsatishni ma’qullash bo‘yicha kelisha olmagandan keyin ommaga tarqaldi.
Sammit ishtirokchilari buning o‘rniga Somali sohillari yaqinida va Qizil dengizda joylashgan Yevropa Ittifoqi missiyalaridagi kemalar sonini ko‘paytirish haqidagi umumiy chaqiriqni qabul qilish bilan cheklandi. Bu holat Vashington va uning Yevropadagi hamkorlari o‘rtasida AQShning Yaqin Sharqdagi xavfsizlik ishlari qanchalik darajada qo‘llab-quvvatlanishi kerakligi masalasi bo‘yicha kelishmovchilik va keskinlik kuchayib borayotganini aniq ko‘rsatmoqda.
Ikki tomon o‘rtasidagi bu farqlar kelajakdagi harbiy strategiyalar uchun muhim ahamiyatga ega bo‘lib, xalqaro hamkorlik jarayonlarida yangi savollar tug‘dirmoqda.

Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп назвал Североатлантический альянс «бумажным тигром» после того, как партнеры Вашингтона в Европе отказались присоединиться к возможным военным учениям в районе Ормузского пролива. Об этом сообщает Zamin.uz.
В сообщении, опубликованном на своей странице в социальной сети, президент подчеркнул слабость альянса без участия США. Он обвинил членов альянса в принятии решений под влиянием страха и выразил сомнение в их серьезности.
По словам Трампа, европейские страны не хотят активно участвовать в действиях по устранению таких угроз, как Иран, вооружающийся ядерным оружием. При этом он продолжает критиковать рост цен на нефть после того, как некоторые союзники отказались помочь в обеспечении безопасности Ормузского пролива — одного из важнейших в мире транспортных путей для экспорта энергии.
По мнению президента, повторное открытие этого важного водного пути и обеспечение его безопасности не представляют для европейских стран больших рисков и требуют лишь применения ограниченных военных сил. Эти заявления были обнародованы после того, как в рамках саммита Европейского союза не удалось договориться о поддержке Вашингтона военной помощью в конфликте с Ираном.
Участники саммита ограничились принятием общего призыва увеличить количество кораблей миссий Европейского союза у берегов Сомали и в Красном море. Эта ситуация ясно показывает, что разногласия и напряженность между Вашингтоном и его европейскими партнерами по вопросу о том, в какой степени следует поддерживать деятельность США по обеспечению безопасности на Ближнем Востоке, продолжают усиливаться.
Эти различия между двумя сторонами имеют важное значение для будущих военных стратегий и порождают новые вопросы в процессах международного сотрудничества.