Tramp Eron bo‘yicha harbiy amaliyot hal qiluvchi bosqichga keldi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Vashingtonning Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy amaliyotida asosiy maqsadlarga erishish bo‘yicha hal qiluvchi bosqichga kelganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U 20 mart sanasida o‘zining ijtimoiy tarmog‘i orqali xalqqa murojaat qilib, jangovar harakatlar oldindan belgilangan vazifalarni bajarishga juda yaqinlashganini ta’kidladi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda Yaqin Sharqdagi keng qamrovli harbiy operatsiyalarni qisqartirish masalasi ham jiddiy ko‘rib chiqilmoqda.
Donald Trampning ta’kidlashicha, Eron raketa qurollari salohiyati, ularni uchirish tizimlari va shu jarayonga xizmat qiluvchi infratuzilma butunlay yo‘q qilinmoqda. Shuningdek, Eron mudofaa sanoatiga katta zarar yetkazish ham maqsadlar qatoriga kiradi.
Harbiy harakatlar Eronning dengiz va havo kuchlarini, jumladan zamonaviy havo mudofaasi tizimlarini ham neytrallashga qaratilgan. Bu kampaniyaning asosiy maqsadi Eronning kelajakda yadro quroliga ega bo‘lishini oldini olish hamda mintaqadagi Amerika ittifoqchilarini himoya qilishdir.
Isroil, Saudiya Arabistoni, Qatar, Birlashgan Arab Amirliklari, Bahrayn va Quvayt kabi davlatlar xavfsizligi ta’minlanishi kerak bo‘lgan muhim vazifalardan biridir. Prezident Tramp o‘sha bayonotda Hormuz bo‘g‘ozidagi xavfsizlikni ta’minlash masalasida ham o‘z fikrini bildirgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu muhim suv yo‘lidan foydalanadigan boshqa davlatlar o‘zlarining xavfsizligini o‘zlari ta’minlashlari lozim. Vashington so‘ralsagina yordam berishi mumkin, lekin Eron tahdidi tugatilgandan keyin bunday yordam shart emasligi aytilgan.
Bundan oldin u NATO ittifoqchilarini tanqid qilib, bo‘g‘ozi ochishda ishtirok etmaslikda ayblagan edi. Bu xabardan bir necha soat oldin prezident jurnalistlar bilan suhbatda Eron bilan o‘t ochishni to‘xtatishga shoshmaslik kerakligini aytgan.
U Tehronning harbiy salohiyatining katta qismi yo‘qotilganini va AQSh raqibini mag‘lub etayotgan bir paytda sulhga erishish hali erta ekanini ta’kidladi. Uning fikricha, g‘alaba to‘liq bo‘lmaguncha tinchlik shartnomasi imzolash mantiqiy emas.

Трамп по Ирану достиг решающей стадии военной операции
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп объявил, что военная операция Вашингтона против Ирана достигла решающей стадии для достижения основных целей. Об этом сообщает Zamin.uz.
20 марта он обратился к народу через свою социальную сеть, подчеркнув, что боевые действия очень близки к выполнению заранее поставленных задач. По словам президента, в настоящее время также серьёзно рассматривается вопрос сокращения масштабных военных операций на Ближнем Востоке.
Дональд Трамп отметил, что ракетный потенциал Ирана, системы их запуска и инфраструктура, обслуживающая этот процесс, полностью уничтожаются. Кроме того, нанесение значительного ущерба оборонной промышленности Ирана также входит в число целей.
Военные действия направлены на нейтрализацию морских и воздушных сил Ирана, включая современные системы противовоздушной обороны. Основная цель этой кампании — предотвратить получение Ираном ядерного оружия в будущем и защитить союзников Америки в регионе.
Обеспечение безопасности таких стран, как Израиль, Саудовская Аравия, Катар, Объединённые Арабские Эмираты, Бахрейн и Кувейт, является одной из важных задач. Президент Трамп также высказался по вопросу обеспечения безопасности в Ормузском проливе.
По его словам, другие государства, использующие этот важный морской путь, должны обеспечивать свою безопасность самостоятельно. Вашингтон может помочь, если его попросят, но после устранения угрозы со стороны Ирана такая помощь не потребуется.
Ранее он критиковал союзников по НАТО, обвиняя их в отказе участвовать в открытии пролива. За несколько часов до этого президент в беседе с журналистами заявил, что не стоит спешить с прекращением огня с Ираном.
Он подчеркнул, что большая часть военного потенциала Тегерана уничтожена, и пока США побеждают соперника, рано заключать мир. По его мнению, подписывать мирное соглашение логично только после полной победы.