Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eronga qarata jiddiy ogohlantirish bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, agar Tehron yetti kunlik muddat ichida Ho‘rmuz bo‘g‘ozini to‘liq ochib, tashqi dunyoga neft o‘tkazish yo‘lida to‘siqlarni bartaraf etmasa, mamlakatning eng muhim energetika infratuzilmasiga qattiq zarba beriladi. Prezident Tramp o‘zining ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida e’lon qilgan xabarida, Eron rahbariyati tahdidlardan voz kechib, bo‘g‘ozi 48 soat davomida erkin qolishini ta’minlamasa, AQSH ularning yirik elektr stansiyalaridan tortib barcha strategik obyektlarini nishonga oladi va uni butunlay yo‘q qilishi mumkinligini aytib o‘tdi.
Ushbu muhim bayonot Grinvich vaqti bilan 21 mart kuni kechqurun e’lon qilindi. Bu esa Eron uchun belgilangan so‘nggi muddatning 23 mart kuni shu vaqtgacha davom etishini anglatadi.
Tehron mahalliy vaqtiga ko‘ra esa bu muddat 24 mart kuni ertalab tugaydi. Avvalroq ham Donald Tramp shu platforma orqali yanada keskin so‘zlar aytib, AQSH Eronni xaritadan o‘chirib yuborish qobiliyatiga ega ekanligini ta’kidlagan edi.
Ushbu gaplar butun dunyo xalqaro hamjamiyatida katta muhokamalarga va tashvishlarga sabab bo‘ldi. Shu bilan birga, prezident AQSH Erondagi o‘z maqsadlariga erisha olmagan haqidagi fikrlarni rad etdi.
Uning ta’kidlashicha, Vashington o‘z rejalarini kutilgandan ham tezroq amalga oshirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Eron rahbariyati yo‘q qilindi, floti va harbiy havo kuchlari amalda harakatdan to‘xtadi.
Ularda himoya qolmagan va kelishuvga tayyor bo‘lishmoqda, lekin AQSH buni hali qabul qilishni xohlamayapti. Hozirgi vaziyat butun dunyo uchun jiddiy xavotir uyg‘otmoqda.
Mutaxassislar fikricha, Ho‘rmuz bo‘g‘ozi global neft va gaz tashish yo‘llarining eng muhim nuqtalaridan biri hisoblanadi. Shu sababli, bu hududdagi har qanday keskinlik butun jahon iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Ayni paytda siyosiy kuzatuvchilar tomonlarning keskin bayonotlariga qaramay, diplomatik yo‘l bilan muammo hal qilinishiga umid bildirmoqda. Chunki harbiy ziddiyatning yanada kuchayishi butun mintaqadagi barqarorlikka jiddiy tahdid solishi va tinch aholiga og‘ir oqibatlarni keltirib chiqarishi mumkin.

Трамп дал Ирану семь дней на предупреждение
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп выразил серьезное предупреждение в адрес Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, если Тегеран в течение семи дней не откроет полностью Ормузский пролив и не устранист препятствия для транспортировки нефти во внешний мир, по важнейшей энергетической инфраструктуре страны будет нанесен мощный удар. В сообщении, опубликованном на своей странице в социальной сети, президент Трамп заявил, что если руководство Ирана не откажется от угроз и не обеспечит свободное прохождение через пролив в течение 48 часов, США могут взять на прицел все стратегические объекты страны, начиная с крупных электростанций, и полностью уничтожить их.
Это важное заявление было сделано вечером 21 марта по времени Гринвича. Это означает, что установленный для Ирана последний срок истекает 23 марта в это же время.
По местному времени в Тегеране этот срок истекает утром 24 марта. Ранее Дональд Трамп через эту же платформу высказывался еще более резко, подчеркивая способность США стереть Иран с карты.
Эти слова вызвали широкие обсуждения и обеспокоенность во всем мире. В то же время президент опроверг мнение о том, что США не смогли достичь своих целей в Иране.
По его словам, Вашингтон реализовал свои планы даже быстрее, чем ожидалось. По его утверждению, руководство Ирана было уничтожено, а флот и военно-воздушные силы фактически прекратили боевые действия.
У них не осталось защиты, и они готовы к соглашению, но США пока не хотят этого принимать. Текущая ситуация вызывает серьезную обеспокоенность во всем мире.
По мнению экспертов, Ормузский пролив является одной из ключевых точек глобальных маршрутов транспортировки нефти и газа. Поэтому любое обострение в этом регионе может негативно сказаться на мировой экономике.
В настоящее время политические наблюдатели, несмотря на резкие заявления сторон, выражают надежду на дипломатическое разрешение проблемы. Поскольку дальнейшее усиление военного конфликта может серьезно угрожать стабильности во всем регионе и привести к тяжелым последствиям для мирного населения.